TVP Historia 2Program TV na Środa 9.10.2024

Środa 9.10
Od teraz
7:10
9 października 1920 roku oddział gen. Lucjana Żeligowskiego wyzwolił Wilno. W 1977 roku zmarł aktor Zdzisław Maklakiewicz. W 1980 roku Czesław Miłosz otrzymał literacką Nagrodę Nobla.
WIĘCEJ INFORMACJI
7:15
8 listopada 1627 roku w Zatoce Gdańskiej odbyła się walka polskich i szwedzkich sił morskich. Starcie znane jako bitwa pod Oliwą zakończyło triumfem Polaków. Nie miał on znaczenia dla przebiegu wojny.
WIĘCEJ INFORMACJI
7:35
W programie prezentacja mało znanych, sensacyjnych i często kontrowersyjnych wydarzeń historycznych.
WIĘCEJ INFORMACJI
8:00
Opowieść o losach trzypokoleniowej rodziny Winnych, która zamieszkuje podwarszawski Brwinów. Prowadzą zwyczajny żywot, choć w niełatwych czasach - przyszło bowiem im żyć podczas zawieruchy wojennej.
WIĘCEJ INFORMACJI
8:40
Kuchnię zaboru austriackiego ukształtowały dwie książki. Szczególną popularność zyskało dzieło "Wiener Koch und Wirtfschafts". W tamtym czasie lubiano spożywać kluseczki gałuszki/hałuski.
WIĘCEJ INFORMACJI
9:05
W prostej i przystępnej formie prowadzący Radosław Kotarski opowie o życiu w dawnej Polsce. Widzowie dowiedzą się, jak mieszkali Słowianie, a także poznają budowę średniowiecznej latarni.
WIĘCEJ INFORMACJI
9:35
Tematem odcinka są przestępstwa kryminalne w międzywojniu. Autorzy opowiadają o kryminalnych sprawach opisywanych przez gazety. Dziennikarze podawali pełne nazwiska oraz adresy ofiar i sprawców.
WIĘCEJ INFORMACJI
9:40
Losy Polek, które zostały wywiezione przez NKWD w głąb ZSRR. Ich jedynym marzeniem był powrót w rodzinne strony, dlatego przyłączyły się do 1. Samodzielnego Batalionu Kobiecego im. Emilii Plater.
WIĘCEJ INFORMACJI
10:30
Program historyczny popularyzujący wiedzę o II wojnie światowej.
WIĘCEJ INFORMACJI
10:55
Seria dokumentalna poświęcona odkrywaniu uroków najciekawszych miejsc na świecie: ich naturalnych cudów, zabytków, wytworów lokalnych rzemieślników i zapierających dech w piersiach krajobrazów.
WIĘCEJ INFORMACJI
11:45
Pierwsze kompleksowe opracowanie poświęcone historii polskiej kuchni, które systematycznie prezentuje istotę i bogactwo kulinarne, jakie otrzymaliśmy do naszych przodków.
WIĘCEJ INFORMACJI
12:30
Perypetie mieszkańców bloku na warszawskim Ursynowie. Ich spokojne życie skutecznie utrudnia gospodarz domu, Stanisław Anioł.
WIĘCEJ INFORMACJI
13:25
W drugiej połowie XIX w. stan sanitarny Warszawy był alarmujący. Gen. Sokrates Starynkiewicz zapewnił stolicy system kanalizacji i dostarczenie wody do domów. Projekt powierzono Wiliamowi Lindleyowi.
WIĘCEJ INFORMACJI
13:30
Fotografia naukowa jest ważnym narzędziem w procesie poznawania świata i zaawansowanych dziedzin nauki. Twórcy programu przybliżą m.in. spuściznę Karola Lanckorońskiego i Włodzimierza Puchalskiego.
WIĘCEJ INFORMACJI
14:00
Autorzy prezentują słabo poznane miejsca na świecie. Docierając do nich różnymi środkami komunikacji, pieszo, pociągiem lub łodzią, odkrywają piękno lokalnych tradycji i obszarów dziewiczej natury.
WIĘCEJ INFORMACJI
14:50
Najważniejsze wydarzenia z historii Polski Ludowej utrwalone w plakatach z tamtego okresu.
WIĘCEJ INFORMACJI
15:30
Ciąg dalszy opowieści o czasach panowania jednego z najwybitniejszych władców w dziejach Polski - Kazimierza Wielkiego, a także o jego życiu prywatnym u boku drugiej żony, Adelajdy Heskiej.
WIĘCEJ INFORMACJI
15:55
Sandomierz należał do najstarszych miast w Polsce doby Piastów i Jagiellonów. Od początku istnienia naszego kraju przypadła mu szczególna rola. Znajdziemy w nim liczne zabytki kultury średniowiecza.
WIĘCEJ INFORMACJI
16:00
Historia działaczki patriotycznej i społecznej z Orawy, Józefiny Machay-Mikowej, pseudonim Ryś. Okazała się ona niezłomną żołnierką. Działała w konspiracji. Została zamordowana w 1942 roku.
WIĘCEJ INFORMACJI
16:40
Widzowie dowiedzą się, jaką rolę w stłumieniu powstania w Budapeszcie w 1956 roku odegrał radziecki ambasador, późniejszy sekretarz generalny KPZR, Jurij Andropow.
WIĘCEJ INFORMACJI
17:05
Odcinek poświęcony okolicznościom śmierci premiera Szwecji Olofa Palmego. Bogusław Wołoszański udaje się do Sztokholmu, aby zgłębić kulisy zamachu. Prowadzący przedstawia domniemane motywy.
WIĘCEJ INFORMACJI
17:35
W 2021 r. przypadła 400. rocznica bitwy pod Chocimiem oraz śmierci hetmana Jana Karola Chodkiewicza i jednego z najwybitniejszych dowódców w dziejach Polski. Twórcy filmu przypominają te wydarzenia.
WIĘCEJ INFORMACJI
18:25
Twórcy zgłębiają kontrowersyjne tematy z historii XX w. W dyskusji biorą udział eksperci o odmiennych poglądach. Tłem debaty są przestrzenie muzealne. Widzowie mogą głosować na wybranego historyka.
WIĘCEJ INFORMACJI
19:15
Opowieść trzypokoleniowej rodzinie Winnych. Wybuch II wojny światowej diametralnie zmienia ich losy. Antoni ginie w pokazowej egzekucji. Ocalali próbują sobie radzić w trudnych czasach.
WIĘCEJ INFORMACJI
20:00
Autorzy programu prezentują przełomowe wydarzenia z historii Polski i świata.
WIĘCEJ INFORMACJI
20:30
Codzienne życie mieszkańców Europy w latach 1889-1945. Twórcy opierają się na obszernych materiałach archiwalnych. Pokazują losy Hitlera na społecznym tle w pierwszej połowie XX wieku.
WIĘCEJ INFORMACJI
21:20
Losy Matyldy Getter - matki przełożonej prowincji warszawskiej Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi, która wraz z innymi zakonnicami udzielała schronienia żydowskim dzieciom.
WIĘCEJ INFORMACJI
22:10
Działalność Jana Karola Chodkiewicza miała duży wpływ na dzieje Europy. Czterysta lat po jego śmierci trzech profesorów historii rusza szlakiem miejsc, które mają związek z legendarnym dowódcą.
WIĘCEJ INFORMACJI
23:05
Rekonstrukcja jednego z nielicznych militarnych zwycięstw polskich żołnierzy we wrześniu 1939. Pod Mokrą najeźdźcy ponieśli dotkliwą klęskę.
WIĘCEJ INFORMACJI
23:50
W 2016 roku minęło 25 lat od rozpadu ZSRR. Dokumentaliści szukają przyczyn odradzania się ideałów radzieckiego imperium.
WIĘCEJ INFORMACJI
0:45
We wrześniu 1939 roku. Niemcy wkroczyli do osada Wola Wiązowa w powiecie Bełchatów. Rządy rozpoczęli od zniszczenia odsłoniętego rok wcześniej pomnika marszałka Józefa Piłsudskiego.
WIĘCEJ INFORMACJI
1:05
Program historyczny popularyzujący wiedzę o II wojnie światowej.
WIĘCEJ INFORMACJI
1:25
10 października 1907 roku przyszła na świat Wanda Jakubowska, reżyserka filmowa m.in. 'Ostatniego etapu'. Tego dnia w 1929 roku odbyła się premiera operetki Franza Lehara 'Kraina uśmiechu'.
WIĘCEJ INFORMACJI
1:30

Lista stacji

O stacji TVP Historia 2

TVP Historia 2 – internetowy kanał tematyczny Telewizji Polskiej poświęcony historii, uruchomiony 1 marca 2021 roku.
Ładuję...