Fotohistorie: Szkiełko, oko, obiektyw (2)

program historyczny Polska 2023  od 12 lat
zdjęcie

W skrócie

Fotografia naukowa jest ważnym narzędziem w procesie poznawania świata i zaawansowanych dziedzin nauki. Twórcy programu przybliżą m.in. spuściznę Karola Lanckorońskiego i Włodzimierza Puchalskiego.

Oglądaj w telewizji

Pt 24.05 16:30
TVP Historia 2logo

Opis

Zdjęcia potrafią przedstawić wielowątkową opowieść o różnych odcieniach. Budzą emocje i edukują, ale też mogą być narzędziem manipulacji. Tworzą historię, pozwalając zapisywać ją w barwny sposób i odtwarzać nawet po upływie wielu dekad. Fotografia to jeden z najlepszych sposobów opowiadania historii. Twórcy przybliżają początki i rozwój tej stosunkowo młodej dziedziny masowej kultury i sztuki. Prezentują sylwetki związanych z nią ludzi, ukazują techniki, którymi się posługiwali i przywołują kontekst społeczny rozwoju fotografii.

Fotografia naukowa jest kluczowym narzędziem w procesie poznawania świata i zaawansowanych dziedzin nauki. Od początku pełniła istotną rolę w dokumentacji i analizach naukowych. Odwiedzamy Polską Akademię Umiejętności w Krakowie, by zapoznać się ze spuścizną Karola Lanckorońskiego, i przedstawiamy kontekst, w jakim ponad stuletnie fotografie są wykorzystywane obecnie. Omawiamy rolę i znaczenie kolorowej fotografii na przykładzie dokonań Jana Szczepanika i Jana Włodka, przedstawiamy sylwetkę pierwszego polskiego fotografa przyrody Włodzimierza Puchalskiego i przyglądamy się pracy archeologów, dla których fotografia pełni kluczową rolę w dokumentowaniu badań.

Zobacz także

Ładuję...