Kuchnia dwudziestolecia: Kuchnia trzech zaborów. Zabór austriacki (2)
W skrócie
Kuchnię zaboru austriackiego ukształtowały dwie książki. Szczególną popularność zyskało dzieło "Wiener Koch und Wirtfschafts". W tamtym czasie lubiano spożywać kluseczki gałuszki/hałuski.
Oglądaj w telewizji
Opis
Pełna smaków wyprawa, której tematykę wyznaczają najważniejsze historyczne daty i kulturowy obraz dwudziestolecia międzywojennego. To czas, gdy po 123 latach niewoli kształtowała się polska państwowość, powstawały wielkie inwestycje i scalały się ziemie podzielone przez zaborców. W wyniszczonej I wojną światową Europie i Polsce kulinarne pomysły łączyły niedostatek z tradycją, a rzeczywistość z marzeniami. Gospodarzem jest Łukasz Modelski.
W tym odcinku przedstawiamy kuchnię zaboru austriackiego. Ukształtowały ją dwie książki. Jedna polska, druga austriacka. Bardziej popularna była jednak książka kucharska "Wiener Koch und Wirtfschafts". W tamtym czasie lubiano spożywać kluseczki gałuszki/hałuski. Druga potrawa - zrazy a la Esterhazy - pochodzi z innej książki, "Kucharz krakowski" autorstwa Marii Gruszeckiej, opublikowanej w 1892 roku.