Stulecie Winnych (13)

serial obyczajowy Polska 2019  od 12 lat
zdjęcie

W skrócie

Jasiek jest przetrzymywany w areszcie. Władek i Kazia są bezsilni. W Brwinowie pojawiają się plakaty ogłaszające mobilizację. 1 września 1939 roku radio nadaje komunikat o wybuchu wojny.

Oglądaj w telewizji

Program archiwalny.

Opis

Opowieść o losach trzypokoleniowej rodziny Winnych, która zamieszkuje podwarszawski Brwinów. Dbająca o domowe ognisko Bronia (Kinga Preis) jest żoną Antoniego (Roman Gancarczyk), szanowanego we wsi zduna. Owocem udanego małżeństwa są czterej synowie, którzy mają już własne rodziny. Winni prowadzą zwyczajny żywot, choć w niełatwych czasach - przyszło bowiem im żyć podczas zawieruchy wojennej. Serial jest ekranizacją wydanej w 2015 roku trzytomowej sagi "Stulecie Winnych" autorstwa Ałbeny Grabowskiej. Powieść ta zyskała rzesze sympatyków i szybko znalazła zaszczytne miejsce wśród bestsellerów. Reżyserem obrazu jest twórca wielokrotnie nagradzanego na festiwalach filmowych dramatu "Edi", Piotr Trzaskowski. Za zdjęcia odpowiada Witold Płóciennik, nominowany do Złotej Żaby operator w "Wymyku". Plejada czołowych polskich aktorów jest zapowiedzią dobrego kina. W projekcie wzięli udział m.in.: Kinga Preis, Jan Wieczorkowski, Roman Gancarczyk, Katarzyna Kwiatkowska, Olaf Lubaszenko, Arkadiusz Janiczek i Rafał Królikowski.

W tym odcinku

Jasiek jest przetrzymywany w areszcie. Władek i Kazia są bezsilni. Łucja, która widziała całe zdarzenie, uparcie milczy, proszą więc o pomoc Bronię. Babka Winna żąda, by dziewczyna powiedziała policji, co się wydarzyło. Grozi, że wyzna wszystkim prawdę o jej pochodzeniu. Zrozpaczona Łucja błaga, by Bronia zdradziła jej w końcu tę tajemnicę. Kobieta jednak zostawia ją bez odpowiedzi. W Brwinowie pojawiają się plakaty ogłaszające mobilizację. Wszyscy przeczuwają, że wybuch wojny jest tylko kwestią czasu. Jasiek wstępuje do wojska. Ania dostaje list od Tarasiewicza. Zakochany Kazimierz obiecuje przyjazd do Brwinowa 17 września. Wieruszowie opuszczają pałac i wyjeżdżają za granicę. Kilka dni później, 1 września 1939 roku, radio nadaje komunikat o wybuchu wojny. W Stawisku trwa gorączkowe pakowanie. Córki Iwaszkiewiczów znajdują w pobliskim lesie ciało zastrzelonego niemieckiego żołnierza. Drogi do Brwinowa zostają zamknięte. W nocy Niemcy brutalnie wyganiają wszystkich z domów. Doktor Brzozowski ma odczytać zgromadzonym na rynku mieszkańcom rozkaz niemieckich władz. Gdy poznaje jego treść, odmawia. Żołnierze wybierają z tłumu dziesięciu mężczyzn, którzy stają przed plutonem egzekucyjnym. Wśród nich jest Paweł.

Występują

Twórcy

Zobacz także

Ładuję...