Szlakiem miejsc niezwykłych: Pomniki historii: Warszawskie filtry
W skrócie
W drugiej połowie XIX w. stan sanitarny Warszawy był alarmujący. Gen. Sokrates Starynkiewicz zapewnił stolicy system kanalizacji i dostarczenie wody do domów. Projekt powierzono Wiliamowi Lindleyowi.
Oglądaj w telewizji
Opis
Przegląd miejsc wpisanych w rejestr pomników historii. Terminem tym określa się zabytek nieruchomy o szczególnym znaczeniu dla kultury Polski. Jest on ustanawiany przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej specjalnym rozporządzeniem na wniosek Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Do dziś to prestiżowe, najwyższe wyróżnienie nadano 60 zabytkom. Z każdym rokiem lista się wydłuża.
W drugiej połowie XIX wieku stan sanitarny Warszawy był alarmujący. Carski generał Sokrates Starynkiewicz zapewnił stolicy system kanalizacji i dostarczenie wody do każdego domu. Projekt powierzono słynnemu inżynierowi Wiliamowi Lindleyowi. Widzowie zwiedzą w tym odcinku Zespół Stacji Filtrów w Warszawie. Dowiedzą się, jak wyglądało życie Warszawy przed skanalizowaniem, jakim wyzwaniem okazało się zbudowanie sieci filtrów oraz jakie miało to skutki dla miasta.