Sensacje XX wieku: Strażnicy skarbów

program historyczny Wielka Brytania/​Polska 2015  od 12 lat
zdjęcie

W skrócie

Skrzynie pełne złota, które Niemcy planowali wywieźć z zagrożonego oblężeniem Armii Czerwonej Wrocławia, ostatecznie trafiły w nieznane miejsce. O tym, gdzie złoto zostało ukryte, nie wie nikt.

Oglądaj w telewizji

Program archiwalny.

Opis

Twórca serii - dziennikarz i popularyzator historii Bogusław Wołoszański - odkrywa tajemnice związane z ważnymi wydarzeniami XX wieku. Dokonuje szczegółowej rekonstrukcji zdarzeń, aby krok po kroku dojść do zaskakujących wniosków. W jego opowieściach wydarzenia historyczne nie składają się z suchych faktów. Dzieje świata tworzą ludzie i okoliczności, często pomijane w oficjalnych wersjach wydarzeń. Spora część cyklu poświęcona jest II wojnie światowej. Ukazuje kulisy m.in. przechwycenia akt polskiego wywiadu przez Abwehrę, historię Mata Hari i radzieckiego agenta Nikołaja Kuzniecowa, a także okoliczności śmierci Hitlera.

To niezwykła historia, która do dziś rozpala emocje wśród historyków i mieszkańców Dolnego Śląska. Skrzynie pełne złota, które Niemcy planowali wywieźć z zagrożonego oblężeniem Armii Czerwonej Wrocławia, ostatecznie trafiły w nieznane dotąd miejsce. O tym, gdzie złoto zostało ukryte, nie wie nikt, ale punktem wyjścia do rozwikłania tej zagadki są trzy postaci. Generał Reinhard Gehlen, który przez trzy lata kierował oddziałem niemieckiego wywiadu wojskowego na ZSRR, a po wojnie budował wywiad RFN. SS Sturmbannführer Otto Skorzeny - dowódca specjalnego oddziału komandosów. Oraz Herbert Klose, policjant z Wrocławia. Po wojnie pozostał w Polsce. Na co dzień pracował jako weterynarz, ale jego głównym zadaniem miało być pilnowanie ukrytego skarbu. Na jego trop wpadł UB, podczas przesłuchania nie zdradził on jednak tajemnicy. W tym odcinku wystąpią m.in. Adam Woronowicz i Jerzy Bończak.

Występują

Twórcy

Zobacz także

Ładuję...