Sensacje XX wieku: Wallenberg

program historyczny Polska 2002  od 12 lat
zdjęcie

W skrócie

Bogusław Wołoszański przybliża postać Raoula Wallenberga, dyplomaty i członka wpływowej szwedzkiej rodziny bankierów, który w 1945 roku znalazł się w radzieckim więzieniu.

Oglądaj w telewizji

Program archiwalny.

Opis

Twórca serii - dziennikarz i popularyzator historii Bogusław Wołoszański - odkrywa tajemnice związane z ważnymi wydarzeniami XX wieku. Dokonuje szczegółowej rekonstrukcji zdarzeń, aby krok po kroku dojść do zaskakujących wniosków. W jego opowieściach wydarzenia historyczne nie składają się z suchych faktów. Dzieje świata tworzą ludzie i okoliczności, często pomijane w oficjalnych wersjach wydarzeń. Spora część cyklu poświęcona jest II wojnie światowej. Ukazuje kulisy m.in. przechwycenia akt polskiego wywiadu przez Abwehrę, historię Mata Hari i radzieckiego agenta Nikołaja Kuzniecowa, a także okoliczności śmierci Hitlera.

Bogusław Wołoszański przybliży widzom postać Raoula Wallenberga, dyplomaty i członka potężnej i wpływowej szwedzkiej rodziny bankierów, który w 1945 roku, tuż przed końcem wojny znalazł się w radzieckim więzieniu i dwa lata później został zamordowany. Człowiek, który uratował kilkadziesiąt tysięcy istnień ludzkich, został zabity w specjalnym oddziale więzienia na Łubiance. Wstrzyknięto mu truciznę. Prowadzący zastanowi się, co było powodem jego aresztowania i śmierci.

Występują

Twórcy

Zobacz także

Ładuję...