Sensacje XX wieku: Więzień specjalny

program historyczny Polska 2002  od 12 lat
zdjęcie

W skrócie

Sylwetka radzieckiego szpiega Olega Pieńkowskiego. Od 1961 roku agent ten przekazywał na Zachód informacje o radzieckiej broni nuklearnej.

Oglądaj w telewizji

Program archiwalny.

Opis

Twórca serii - dziennikarz i popularyzator historii Bogusław Wołoszański - odkrywa tajemnice związane z ważnymi wydarzeniami XX wieku. Dokonuje szczegółowej rekonstrukcji zdarzeń, aby krok po kroku dojść do zaskakujących wniosków. W jego opowieściach wydarzenia historyczne nie składają się z suchych faktów. Dzieje świata tworzą ludzie i okoliczności, często pomijane w oficjalnych wersjach wydarzeń. Spora część cyklu poświęcona jest II wojnie światowej. Ukazuje kulisy m.in. przechwycenia akt polskiego wywiadu przez Abwehrę, historię Mata Hari i radzieckiego agenta Nikołaja Kuzniecowa, a także okoliczności śmierci Hitlera.

Kolejny odcinek cyklu poświęcony jest postaci radzieckiego szpiega Olega Pieńkowskiego. W 1961 roku agent ten nawiązał kontakt z wywiadami: brytyjskim i amerykańskim, przekazując tajne informacje na temat posiadanej przez ZSRR broni nuklearnej.

Występują

Twórcy

Zobacz także

Ładuję...