Sensacje XX wieku: Krew, miłość, zdrada

program historyczny Wielka Brytania/​Polska 2015  od 12 lat
zdjęcie

W skrócie

Rotmistrz Jerzy Sosnowski był jednym z najskuteczniejszych polskich szpiegów w Berlinie. Uwodził on kobiety mające dostęp do tajemnic Reichswehry i zdobywał informacje. Trafił jednak do więzienia.

Oglądaj w telewizji

Program archiwalny.

Opis

Twórca serii - dziennikarz i popularyzator historii Bogusław Wołoszański - odkrywa tajemnice związane z ważnymi wydarzeniami XX wieku. Dokonuje szczegółowej rekonstrukcji zdarzeń, aby krok po kroku dojść do zaskakujących wniosków. W jego opowieściach wydarzenia historyczne nie składają się z suchych faktów. Dzieje świata tworzą ludzie i okoliczności, często pomijane w oficjalnych wersjach wydarzeń. Spora część cyklu poświęcona jest II wojnie światowej. Ukazuje kulisy m.in. przechwycenia akt polskiego wywiadu przez Abwehrę, historię Mata Hari i radzieckiego agenta Nikołaja Kuzniecowa, a także okoliczności śmierci Hitlera.

Rotmistrz Jerzy Sosnowski był jednym z najskuteczniejszych polskich szpiegów w Berlinie. Wykorzystując swój urok osobisty, uwodził on kobiety mające dostęp do tajemnic Reichswehry i zdobywał istotne informacje. Aresztowany przez kontrwywiad trafił do więzienia, gdzie spędził prawie czternaście miesięcy, nim został wydany polskim władzom w zamian za siedmiu niemieckich szpiegów. W ojczyźnie niespodziewanie stanął w obliczu podejrzeń o nielojalność i zdradę. Po długim pobycie w odosobnieniu i licznych przesłuchaniach został skazany na długoletnie więzienie. Kary tej jednak nie odbył. Ewakuowany na wschód trafił w ręce NKWD. Bogusław Wołoszański przybliża historię oficera, próbując ustalić, czy rzeczywiście był on zdrajcą, czy może został poświęcony przez polski wywiad, by chronić tajemnicę złamania Enigmy.

Występują

Twórcy

Zobacz także

Ładuję...