Sensacje XX wieku: Najwierniejszy żołnierz Hitlera

program historyczny Polska 2002  od 12 lat
zdjęcie

W skrócie

Erwin Rommel, najwierniejszy żołnierz Hitlera, gotów był dokonać na niego zamachu. Przystąpił do spisku zapewne w 1944 roku...

Oglądaj w telewizji

Program archiwalny.

Opis

Twórca serii - dziennikarz i popularyzator historii Bogusław Wołoszański - odkrywa tajemnice związane z ważnymi wydarzeniami XX wieku. Dokonuje szczegółowej rekonstrukcji zdarzeń, aby krok po kroku dojść do zaskakujących wniosków. W jego opowieściach wydarzenia historyczne nie składają się z suchych faktów. Dzieje świata tworzą ludzie i okoliczności, często pomijane w oficjalnych wersjach wydarzeń. Spora część cyklu poświęcona jest II wojnie światowej. Ukazuje kulisy m.in. przechwycenia akt polskiego wywiadu przez Abwehrę, historię Mata Hari i radzieckiego agenta Nikołaja Kuzniecowa, a także okoliczności śmierci Hitlera.

Erwin Rommel, najwierniejszy żołnierz Hitlera, gotów był dokonać zamachu na fuhrera. Przystąpił do spisku zapewne w 1944 roku, kiedy był już dowódcą armii broniącej północnej Francji. Jednak 17 lipca 1944 roku został on ciężko ranny. Był nieprzytomny, kiedy 20 lipca 1944 roku w Wilczym Szańcu pod Kętrzynem pułkownik von Stauffenberg próbował dokonać zamachu na życie Hitlera. Pucz został jednak zdławiony, a spiskowcy aresztowani. Jeden z nich w czasie śledztwa wymienił nazwisko Rommla jako uczestnika spisku.

Występują

Twórcy

Zobacz także

Ładuję...