Sensacje XX wieku: 24 godziny Igora Guzenko

program historyczny Polska 2002  od 12 lat
zdjęcie

W skrócie

Igor Guzenko, szyfrant ambasady radzieckiej w Ottawie, w 1945 roku na stałe zapisał się w historii świata. Pewnego wrześniowego wieczoru wyniósł z placówki ponad sto tajnych dokumentów.

Oglądaj w telewizji

Program archiwalny.

Opis

Twórca serii - dziennikarz i popularyzator historii Bogusław Wołoszański - odkrywa tajemnice związane z ważnymi wydarzeniami XX wieku. Dokonuje szczegółowej rekonstrukcji zdarzeń, aby krok po kroku dojść do zaskakujących wniosków. W jego opowieściach wydarzenia historyczne nie składają się z suchych faktów. Dzieje świata tworzą ludzie i okoliczności, często pomijane w oficjalnych wersjach wydarzeń. Spora część cyklu poświęcona jest II wojnie światowej. Ukazuje kulisy m.in. przechwycenia akt polskiego wywiadu przez Abwehrę, historię Mata Hari i radzieckiego agenta Nikołaja Kuzniecowa, a także okoliczności śmierci Hitlera.

Igor Guzenko, szyfrant ambasady radzieckiej w Ottawie, w 1945 roku na stałe zapisał się w historii świata. Pewnego wrześniowego wieczoru wyniósł z placówki ponad sto tajnych dokumentów. Wśród nich były raporty zawierające pseudonimy szpiegów i informacje pozwalające ich zidentyfikować oraz wyniki akcji szpiegowskich prowadzonych na terenie Kanady. Wielu historyków uważa, że wyczyn Guzenki dał początek zimnej wojnie.

Występują

Twórcy

Zobacz także

Ładuję...