Sensacje XX wieku: Historia nikczemności

program historyczny Polska 2005  od 12 lat
zdjęcie

W skrócie

Przed II wojną Niemcom potrzebne były środki na zbrojenia, które uzyskały po aneksji Austrii i Czech. W podbitych krajach rabowano wszystko. Zajmowali się tym różni ludzie, np. Franz Konrad.

Oglądaj w telewizji

Program archiwalny.

Opis

Twórca serii - dziennikarz i popularyzator historii Bogusław Wołoszański - odkrywa tajemnice związane z ważnymi wydarzeniami XX wieku. Dokonuje szczegółowej rekonstrukcji zdarzeń, aby krok po kroku dojść do zaskakujących wniosków. W jego opowieściach wydarzenia historyczne nie składają się z suchych faktów. Dzieje świata tworzą ludzie i okoliczności, często pomijane w oficjalnych wersjach wydarzeń. Spora część cyklu poświęcona jest II wojnie światowej. Ukazuje kulisy m.in. przechwycenia akt polskiego wywiadu przez Abwehrę, historię Mata Hari i radzieckiego agenta Nikołaja Kuzniecowa, a także okoliczności śmierci Hitlera.

Przed II wojną światową faszystowskie Niemcy potrzebowały środków na zbrojenia. W 1938 roku dzięki włączeniu Austrii do III Rzeszy uzyskano bogate zasoby złota i walut, zapasy surowców oraz silny przemysł. Późniejsze zagarnięcie Czech umożliwiło uzbrojenie 36. dywizji Wehrmachtu. Z czeskich banków wywieziono 25 mln dolarów w złocie. Nie przestrzegano umów międzynarodowych, rabując także dzieła sztuki i obiekty sakralne. Rabunkowa polityka hitlerowców sprawiła, że gdy wybuchła wojna, III Rzesza zyskała nowe źródła funduszy umożliwiających prowadzenie działań na wielką skalę. Wrogowie Niemiec na podbitych terenach mieli zostać nie tylko pokonani, ale przedtem wszystkim ograbieni ze wszystkich wartościowych przedmiotów. Mieli się tym zająć ludzie tacy jak Franz Konrad.

Występują

Twórcy

Zobacz także

Ładuję...