Teleman

Okrasa łamie przepisy: Ryby na przednówku

magazyn kulinarny Polska  b.o.
zdjęcie

W skrócie

Czas przednówka często wiązał się dla dawnych mieszkańców wsi z głodem. Placki przyrządzano z trawy, na mąkę przerabiano perz. Karol, idąc tym tropem, przygotuje kotleciki z dodatkiem suszonych liści.

Oglądaj w telewizji

Program archiwalny.

Opis

Polska kuchnia, oprócz tradycyjnego schabowego i pierogów, ma do zaoferowania wiele innych smacznych dań. Karol Okrasa podróżuje po naszym kraju i przedstawia regionalne produkty i ich wytwórców. Z pomocą gości przygotowuje proste lokalne potrawy. Pokazuje również, jak z produktów dostępnych w zwykłych sklepach przyrządzić ciekawe dania inspirowane kuchnią polską i regionalną.

Czas przełomu zimy i wiosny, czyli przednówka, często wiązał się dla dawnych mieszkańców wsi z głodem. Kiedy brakowało już wszystkiego: ziemniaków, owoców, kasz czy mąki, używano najróżniejszych zamienników. Placki przyrządzano z dziko rosnącej trawy, zwanej manną, na mąkę przerabiano perz, a w skrajnych niedoborach surowca uzupełniano go suszonymi liśćmi lipy, mieloną korą brzozy, wrzosów, wiórów drewna czy żołędziami. Polewki gotowano z młodymi ostami, komosą lub podagrycznikiem. Karol, idąc tym tropem, przygotuje kotleciki rybne z dodatkiem suszonych liści, gotowany pasztet rybny z grochem i kapustą oraz bigosek, czyli potrawę z kawałków ryby i raków.

Zobacz także

Ładuję...