TVP Historia 2Program TV na Sobota 16.11.2024

Sobota 16.11
Od teraz
6:55
16 listopada 1913 roku ukazał się pierwszy tom powieści Prousta z cyklu 'W poszukiwaniu straconego czasu' ('W stronę Swanna'). W 1914 roku w Wilnie ustanowiono święto Matki Boskiej Ostrobramskiej.
WIĘCEJ INFORMACJI
7:00
Późne lato 1420 roku. Mijają trzy miesiące od śmierci Elżbiety. Jagiełło zaczyna snuć plany na przyszłość. Pragnie ożenić się z Sonką. Na Wawel przybywa siedmioletni narzeczony Jadwigi - Fryderyk.
WIĘCEJ INFORMACJI
7:25
Sylwetka profesora Jana Jerzego Karpińskiego, pierwszego dyrektora Białowieskiego Parku Narodowego. Autorzy podkreślają jego zasługi nie tylko dla tego niezwykłego miejsca, lecz także światowej nauki.
WIĘCEJ INFORMACJI
8:15
Duszniki-Zdrój oferuje turystom bliskość Gór Stołowych. To tutaj przyjeżdżał Fryderyk Chopin. Znajduje się tam także zbudowany w 1605 r. młyn papierniczy wpisany w 2011 r. na listę Pomników Historii.
WIĘCEJ INFORMACJI
8:20
Serwis informacyjny dla miłośników historii. Cotygodniowe aktualne informacje na temat imprez historycznych, seansów filmowych, wystaw itp.
WIĘCEJ INFORMACJI
8:40
W programie prezentacja mało znanych, sensacyjnych i często kontrowersyjnych wydarzeń historycznych.
WIĘCEJ INFORMACJI
9:05
Scenariusz wg opowiadań Andrzeja Sapkowskiego. Wiedźmin Geralt z Rivii, zwany Białym Wilkiem, zwalcza zagrażające ludziom potwory.
WIĘCEJ INFORMACJI
9:55
Poetycka relacja o zabytkowym średniowiecznym grodzie na ziemi kieleckiej - Szydłowie. Pokazany jest również współczesny obraz miasteczka.
WIĘCEJ INFORMACJI
10:05
Inspirowany legendami obraz przedstawia magiczne spojrzenie na europejskie dziedzictwo. Piraci, bestie, zaczarowane lasy, skamieniali pasterze i uwięzione księżniczki to bohaterowie tej serii.
WIĘCEJ INFORMACJI
10:55
Seria o najmniejszych państwach Europy. Mikropaństwa Andory, Liechtensteinu, Luksemburga, Malty, Monako i San Marino są bardzo łatwe do przeoczenia. Terenom tym udało się jednak zachować własne tradycje oraz florę i faunę, które obecnie są rzadkością dla reszty świata. Niezwykłe lokalizacje tych miejsc często znajdują się w ekstremalnych regionach górskich lub przybrzeżnych, co czyni je rajem dla zagrożonych gatunków. Jednak stabilność ich środowiska naturalnego jest zagrożona przez różne problemy. Ekipa podróżuje do tych krajów i opowiada historie ich odważnych wysiłków na rzecz zachowania ich naturalnych cech i kulturowej autonomii.
WIĘCEJ INFORMACJI
11:50
Podróż do Narbony we Francji, niegdyś jednego z najważniejszych miast Imperium Rzymskiego. Archeolodzy dokonali tu szeregu niezwykłych odkryć. Wśród nich znalazły się domy, freski czy willa cesarska.
WIĘCEJ INFORMACJI
12:40
Początki Wiślicy sięgają IX wieku. Należała ona do najważniejszych ośrodków polityczno-administracyjnych monarchii piastowskiej.
WIĘCEJ INFORMACJI
12:45
Reżyser Paolo Volponi odkrywa piękno Wisły i jej wyjątkowe wartości jako strategicznego zasobu naturalnego dla Polski. Narratorem jest hydrolog pobierający próbki wody do przeprowadzenia analiz.
WIĘCEJ INFORMACJI
13:40
Kanał Elbląski oraz warszawskie Filtry są pomnikami historii, obiektami unikatowymi na światową skalę. Ten pierwszy jest dziełem Georga Jacoba Steenkego, a drugi - Williama Lindleya.
WIĘCEJ INFORMACJI
13:55
Polityka zagraniczna II Rzeczypospolitej miała na celu zabezpieczenie istnienia państwa i jego granic w ówczesnym położeniu. Niepodległość najbardziej drażniła Niemców oraz Sowietów.
WIĘCEJ INFORMACJI
14:20
Judeł, dziewczyna przebrana za chłopca, wędruje ze starym ojcem Arje. Ona śpiewa i gra na skrzypcach, on jest kontrabasistą.
WIĘCEJ INFORMACJI
15:45
Pierwsze kompleksowe opracowanie poświęcone historii polskiej kuchni, które systematycznie prezentuje istotę i bogactwo kulinarne, jakie otrzymaliśmy do naszych przodków.
WIĘCEJ INFORMACJI
16:25
Akcje agentów radzieckiej służby bezpieczeństwa, którzy likwidowali niewygodnych dla Kremla liderów emigracyjnych ugrupowań antysowieckich, dysydentów i innych 'zdrajców ojczyzny'.
WIĘCEJ INFORMACJI
17:10
Opowieść o najsłynniejszych budynkach Francji, wyjątkowych ze względu na styl architektoniczny, znaczenie historyczne i polityczne. W dokumencie pojawią się wypowiedzi ekspertów, archiwalia i zdjęcia.
WIĘCEJ INFORMACJI
18:05
Pełen nieoczekiwanych zwrotów akcji serial wojenno- sensacyjny wg scenariusza B. Wołoszańskiego. Film oparty na książce 'Twierdza szyfrów".
WIĘCEJ INFORMACJI
18:50
Historie fortec i magnackich rezydencji z terenów dawnej Galicji, Podola i Wołynia. Dowiemy się też, w jakim stanie są te budowle obecnie.
WIĘCEJ INFORMACJI
19:10
Twórcy zgłębiają kontrowersyjne tematy z historii XX w. W dyskusji biorą udział eksperci o odmiennych poglądach. Tłem debaty są przestrzenie muzealne. Widzowie mogą głosować na wybranego historyka.
WIĘCEJ INFORMACJI
20:00
Historia starszej pani, właścicielki popadającej w ruinę drewnianej willi.
WIĘCEJ INFORMACJI
21:45
Losy zapomnianego naukowca, którego wynalazki miały duży wpływ na przebieg II wojny światowej.
WIĘCEJ INFORMACJI
22:35
Biografia Marii Skłodowskiej-Curie, która jako pierwsza kobieta w historii uzyskała profesurę na Sorbonie i dwie Nagrody Nobla.
WIĘCEJ INFORMACJI
23:10
Ekscentryczny detektyw na tropie zbrodni. W roli głównej Marcin Dorociński.
WIĘCEJ INFORMACJI
23:55
Ramzan Kadyrow od lat rządzi Czeczenią w duchu przyjaźni z Rosją. Film przedstawia codzienność w państwie, w którym skupiają się liczne niepokojące zjawiska: od przemocy i korupcji po islamizację.
WIĘCEJ INFORMACJI
0:45
Historia powstania wielkopolskiego. Twórcy sięgnęli po niepublikowane francuskie archiwalia oraz materiały z Polskiej Filmoteki Narodowej i prywatnych kolekcji. Nie zabraknie fabularyzowanych scen.
WIĘCEJ INFORMACJI
2:00
17 listopada 1558 odbyła się intronizacja Elżbiety I w Anglii. W 1855 roku Livingstone odkrył wodospad Wiktorii. W 1962 roku opublikowane zostało opowiadanie 'Jeden dzień Iwana Denisowicza'.
WIĘCEJ INFORMACJI
2:08

Lista stacji

O stacji TVP Historia 2

TVP Historia 2 – internetowy kanał tematyczny Telewizji Polskiej poświęcony historii, uruchomiony 1 marca 2021 roku.
Ładuję...