Zamki kresowe Rzeczypospolitej: Brzeżany

cykl dokumentalny Polska 2005  b.o.

W skrócie

O Brzeżanach, siedzibie rodu Sieniawskich, opowiadają: prof. Stanisław Nicieja oraz reż. Józef Słotwiński, nauczyciel w tutejszym gimnazjum.

Oglądaj w telewizji

So 28.12 18:50
TVP Historia 2logo
Pt 3.01 15:55
TVP Historia 2logo

Opis

Fascynujący cykl dokumentalny poświęcony historii fortec, zamków oraz magnackich i szlacheckich rezydencji z terenów dawnej Galicji, Podola i Wołynia. Ekipa filmowa podąża szlakiem zrujnowanych budowli prezentując ich burzliwe dzieje i stan obecny, losy kolejnych właścicieli oraz legendy związane z danym miejscem. Materiał filmowy ilustrują archiwalne dokumenty, czasopisma oraz rodzinne fotografie i widokówki. Wiedzę o zwiedzanych zamkach wzbogacają relacje pasjonatów historii, amatorów i kolekcjonerów, których realizatorzy napotykają na swojej drodze w czasie wędrówki.

W tym odcinku

W Brzeżanach, dawnej siedzibie rodowej Sieniawskich, znajduje się renesansowy ryneczek, ratusz z wieżą zegarową, na której zatrzymał się czas oraz zabytkowa cerkiew pod wezwaniem Świętej Trójcy. Prof. Stanisław Nicieja opowiada historię tutejszej warowni i kościoła farnego, który z czasem stał się mauzoleum rodu Sieniawskich. Znajdujące się w nim cynowe sarkofagi wywieziono w 1920 roku aż pod Kraków i tam w Piaskowej Skale przetrwały do dzisiaj. O historii zamku opowiada również Józef Słotwiński - wieloletni reżyser telewizyjny, który przed wojną był nauczycielem historii w gimnazjum w Brzeżanach, tym samym, do którego uczęszczał między innymi późniejszy marszałek Edward Rydz-Śmigły. Na cmentarzu znajduje się płyta nagrobna jego matki. Ekipę filmową oprowadza Leszek Biłyk, ułan 14. Pułku Ułanów Jazłowieckich, syn ostatniego wojewody lwowskiego, który był kolegą szkolnym Rydza-Śmigłego.

Twórcy

Zobacz także

Ładuję...