Zamki kresowe Rzeczypospolitej: Łuck
W skrócie
Rozwój Łucka nastąpił w pierwszej połowie XVII wieku. Dzięki licznym klasztorom i kościołom miasto zyskało miano 'wołyńskiego Rzymu'.
Oglądaj w telewizji
Opis
Fascynujący cykl dokumentalny poświęcony historii fortec, zamków oraz magnackich i szlacheckich rezydencji z terenów dawnej Galicji, Podola i Wołynia. Ekipa filmowa podąża szlakiem zrujnowanych budowli prezentując ich burzliwe dzieje i stan obecny, losy kolejnych właścicieli oraz legendy związane z danym miejscem. Materiał filmowy ilustrują archiwalne dokumenty, czasopisma oraz rodzinne fotografie i widokówki. Wiedzę o zwiedzanych zamkach wzbogacają relacje pasjonatów historii, amatorów i kolekcjonerów, których realizatorzy napotykają na swojej drodze w czasie wędrówki.
W tym odcinku
Już we wczesnym średniowieczu w miejscu obecnego Łucka istniał gród słowiańskiego plemienia Dulębów, zwanych także Łuczanami. Rozwój miasta nastąpił w pierwszej połowie XVII wieku, kiedy ufundowano liczne kościoły i klasztory. Najważniejszym zabytkiem jest zamek wzniesiony w połowie XIV wieku przez księcia Lubarta. Jest to największy tego typu gotycki obiekt na Wołyniu. W Łucku zamieszkiwał ród Felińskich. Tutaj też urodziła się Maria Korwin-Piotrowska - wybitna pisarka tworząca pod pseudonimem Gabriela Zapolska.