Tajemnica twierdzy szyfrów | odc. 1/13

serial wojenny Polska 2007  od 12 lat
zdjęcie

W skrócie

Osią fabuły jest poszukiwanie maszyny deszyfrującej o nazwie "Aparat", za pomocą której niemiecki wywiad odczytywał radzieckie szyfrogramy.

Oglądaj w telewizji

Program archiwalny.

Opis

Serial wojenno-sensacyjny według scenariusza Bogusława Wołoszańskiego, opartego na jego powieści pt. "Twierdza szyfrów" zainspirowanej prawdziwymi wydarzeniami. Tytułowa twierdza to dolnośląski zamek Czocha, w którym ukryto niemiecką maszynę do odczytywania radzieckich kodów. Osią akcji serialu, toczącej się w ostatnich miesiącach II wojny światowej, jest poszukiwanie przez wywiady amerykański i radziecki tego urządzenia. W 1945 r. amerykańska grupa TICOM, kierowana przez komandora Compaigne'a (Paweł Deląg), odnalazła maszynę w niemieckim mieście Rosenheim. Zostało następnie przewiezione do USA, gdzie użyto go do odczytywania radzieckich depesz dyplomatycznych.

W tym odcinku

Marzec 1945 r. Kpt. Johann Jorg (Paweł Małaszyński), agent polskiego wywiadu działający w tajnym ośrodku kryptologicznym Pers Z w Jeleniej Górze, fotografuje transport niemieckiej rakiety nowego typu. Hitlerowcy zbudowali ją dzięki odczytywaniu szyfrowanych depesz radzieckich szpiegów, działających w USA. Ich dekodowanie umożliwiła maszyna do łamania szyfrów zwana "Aparatem". Jorg przekazuje rolkę z filmem łączniczce Natalii (Karolina Gruszka), potajemnie w nim zakochanej. Zdjęcia trafiają do Londynu i Waszyngtonu, gdzie wzbudzają duży niepokój. Płk Hayes (Marek Barbasiewicz), szef Agencji Bezpieczeństwa Armii, ostrzega prezydenta Roosevelta, że radzieccy szpiedzy dotarli do najważniejszych tajemnic Amerykanów. Z tej wiedzy korzystają naukowcy niemieccy, którzy odczytują radzieckie depesze. Prezydent wydaje rozkaz zdobycia urządzenia. Serial wojenno-sensacyjny według scenariusza Bogusława Wołoszańskiego, opartego na jego powieści pt. "Twierdza szyfrów" zainspirowanej prawdziwymi wydarzeniami.

Występują

Twórcy

Ładuję...