Sensacje XX wieku: Syndykat zabójców

program historyczny Polska 2004  od 12 lat
zdjęcie

W skrócie

Akcje agentów radzieckiej służby bezpieczeństwa, którzy likwidowali niewygodnych dla Kremla liderów emigracyjnych ugrupowań antysowieckich, dysydentów i innych 'zdrajców ojczyzny'.

Oglądaj w telewizji

Program archiwalny.

Opis

Twórca serii - dziennikarz i popularyzator historii Bogusław Wołoszański - odkrywa tajemnice związane z ważnymi wydarzeniami XX wieku. Dokonuje szczegółowej rekonstrukcji zdarzeń, aby krok po kroku dojść do zaskakujących wniosków. W jego opowieściach wydarzenia historyczne nie składają się z suchych faktów. Dzieje świata tworzą ludzie i okoliczności, często pomijane w oficjalnych wersjach wydarzeń. Spora część cyklu poświęcona jest II wojnie światowej. Ukazuje kulisy m.in. przechwycenia akt polskiego wywiadu przez Abwehrę, historię Mata Hari i radzieckiego agenta Nikołaja Kuzniecowa, a także okoliczności śmierci Hitlera.

Realizatorzy widowiska przedstawiają akcje agentów radzieckiej służby bezpieczeństwa, którzy likwidowali niewygodnych dla Kremla liderów emigracyjnych ugrupowań antysowieckich, dysydentów, zbiegów i innych "zdrajców ojczyzny".W 1940 r. w wyniku jednej z nich zginął przebywający na emigracji w Meksyku, skłócony ze Stalinem Lew Trocki. Z kolei niedoszły zabójca Gieorgija Okołowicza, przewodniczącego jednej z emigracyjnych organizacji rosyjskich w Niemczech, odstąpił od wykonania wyroku i ujawnił się. Lew Rebet, jeden z prominentnych działaczy ukraińskiej organizacji nacjonalistycznej rezydującej w Monachium, zginął w wyniku zastosowania specjalnego wynalazku specjalistów z KGB - niemal niewykrywalnego gazu trującego, który spowodował zatrzymanie akcji serca.

Występują

Twórcy

Zobacz także

Ładuję...