Serialowa nostalgia: Pogranicze w ogniu (3/24)

serial sensacyjny Polska 1988  od 12 lat
zdjęcie

W skrócie

Kaleta wysyła Czarka do Berlina. Poznaje on plany Niemców. Franek zostaje korespondentem wojennym, ale nie zaprzestaje swej działalności.

Oglądaj w telewizji

Program archiwalny.

Opis

Akcja serialu dzieje się w okresie międzywojennym i przedstawia skomplikowane losy dwóch przyjaciół z dzieciństwa: Czarka Adamskiego (Cezary Pazura) i Franka Relke (Olaf Lubaszenko). Film Andrzeja Konica powstawał w dwóch etapach. Pierwsze 10 odcinków nakręcono w 1988 roku, pozostałe 14 - w 1991 roku.

W tym odcinku

Przed zbrojną akcją Franek znika. Ranny, odnajduje się dopiero po paru dniach. Kolegom opowiada, że trafiła go zbłąkana kula i był w szpitalu. Tymczasem Niemcy na wieść o wybuchu powstania w Wielkopolsce planują operację militarną pod kryptonimem "Wiosenne słońce". Oficjalnie obwieszczają, że kryzys rozwiążą metodami politycznymi. Nieufny Kaleta wysyła Czarka do Berlina, by zdobył informacje o zamiarach wroga. Młody wywiadowca, przyjmując fikcyjne nazwisko Otto Strauss, dowiaduje się o zbrojnych planach Niemców. Niezwłocznie wysyła meldunek do Poznania. Polacy przygotowują się do odparcia ataku. Tymczasem Franek znajduje sobie nowe zajęcie jako korespondent wojenny przy oficynie wydawniczej Adamskich. Organizuje też zbiórkę książek dla sierocińca. Nie zaprzestaje jednak działalności szpiegowskiej.

Występują

Twórcy

Zobacz także

Ładuję...