Okrasa łamie przepisy: Tradycyjne polskie oleje
W skrócie
Karol Okrasa opowiada o tradycji tłoczenia olejów w Polsce. Podobnie jak Grecja czy Włochy posiadamy własną historię ich produkcji. Prowadzący udaje się do olejarni niedaleko Buska Zdroju.
Oglądaj w telewizji
Opis
Polska kuchnia, oprócz tradycyjnego schabowego i pierogów, ma do zaoferowania wiele innych smacznych dań. Karol Okrasa podróżuje po naszym kraju i przedstawia regionalne produkty i ich wytwórców. Z pomocą gości przygotowuje proste lokalne potrawy. Pokazuje również, jak z produktów dostępnych w zwykłych sklepach przyrządzić ciekawe dania inspirowane kuchnią polską i regionalną.
Karol Okrasa opowiada o ponadtysiącletniej tradycji tłoczenie olejów na ziemiach polskich. Mało kto zdaje sobie sprawę, że Polska podobnie jak Grecja czy Włochy posiada własną, bardzo długą historię produkcji olejów. Wytwarzane były one z różnych roślin, takich jak rzepak, len, konopie, mak, pestki dyni, czarnuszka czy wreszcie lnianka. Prowadzący udaje się w odwiedziny do małej olejarni niedaleko Buska Zdroju, gdzie pan Mariusz na 150-letniej maszynie tłoczy tradycyjne polskie oleje. Na miejscu kucharz zaprezentuje trzy propozycje dań, w których olej będzie grał główne skrzypce. Na początek poda sałatkę z kolorowych cukinii z marynowanymi w oleju pieczarkami i serem. Następnie przyrządzi pieczonego śledzia skropionego świeżym olejem, podanego z małą marchewką i cebulą, zaś na koniec zaproponuje krwisty stek wołowy z kapustą duszoną w świeżo tłoczonym oleju rzepakowym.