Przyjaciółki

(Le amiche)

dramat obyczajowy Włochy 1955  od 12 lat
zdjęcie

W skrócie

Clelia pracuje w domu mody. Jedzie służbowo do Turynu. W hotelu ratuje życie Rosetcie, która chciała popełnić samobójstwo. Rosetta przedstawia nową znajomą swoim przyjaciółkom.

Oglądaj w telewizji

So 9.07 1:40
FilmBox Arthouselogo

Opis

Clelia (Eleonora Rossi Drago) pracuje w eleganckim domu mody. Jedzie do Turynu, by dopilnować tam przygotowań do otwarcia nowego salonu. Na miejscu zatrzymuje się w hotelu. Podczas pierwszej nocy ratuje młodą dziewczynę Rosettę (Madeleine Fischer), która usiłowała popełnić samobójstwo. Kobiety zaprzyjaźniają się. Rosetta przedstawia nową znajomą swoim koleżankom: Mominie (Yvonne Furneaux), Nene (Valentina Cortese) i Marielli (Anna Maria Pancani). Momina jest w separacji z mężem. Ma wielu kochanków. Nene to utalentowana artystka, która jest związana ze sfrustrowanym malarzem Lorenzem (Gabriele Ferzetti), który jest zazdrosny o jej sukcesy. Mariella zaś jest pesymistycznie nastawiona do rzeczywistości. Życiową pustkę trzy kobiety próbują zabić spotkaniami, plotkami, wycieczkami i przelotnymi miłostkami. Tymczasem Clelia ulega wpływowi nowych znajomych. Rezygnuje z miłości do asystenta architekta, Carla (Ettore Manni), ponieważ pochodzi on z klasy robotniczej. Po pewnym czasie Clelia dowiaduje się, że Rosetta chciała się zabić z powodu uczucia, które żywiła do Lorenza... Scenariusz na podstawie opowiadania "Kobiety między sobą" Cesarego Pavesego. Laureat Srebrnego Lwa za reżyserię na MFF w Wenecji.

Antonioni nadchodzi: gorzki portret grupy kobiet spragnionych miłości, lecz jednocześnie jeszcze na nią niegotowych. Srebrny Lew w Wenecji zachęca do zadumy. (Konrad J. Zarębski, Gazeta Telewizyjna)

Występują

Twórcy

Zobacz także

Ładuję...