TVP Historia 2Program TV na Piątek 24.01.2025

Piątek 24.01
Od teraz
7:00
24 stycznia 1848 roku odkrycie Johna Suttera dało początek gorączki złota w Kalifornii. W 1948 roku skonstruowano pierwszy elektroniczny kalkulator. W 1965 roku zmarł Winston Churchill.
WIĘCEJ INFORMACJI
7:03
Serwis informacyjny dla miłośników historii. Cotygodniowe aktualne informacje na temat imprez historycznych, seansów filmowych, wystaw itp.
WIĘCEJ INFORMACJI
7:15
Twórcy cyklu prezentują osiągnięcia sztuki projektowania. Pokazują modę na przedmioty vintage. Choć polski design w ostatnich latach stał się jednym z eksportowych hitów, wciąż mało się o nim mówi.
WIĘCEJ INFORMACJI
7:30
Atak bolszewików na Pałac Zimowy 25 października 1917 roku doprowadził do upadku Rządu Tymczasowego, co zapoczątkowało erę rewolucji bolszewickiej. Wymagała ona wsparcia militarnego i dyplomatycznego, które szybko napłynęło z Europy i Stanów Zjednoczonych. W lutym 1918 roku rozpoczęto formowanie Armii Czerwonej, początkowo poprzez rekrutację ochotników, a od maja tego samego roku wprowadzając powszechną służbę wojskową. Do armii trafili komisarze polityczni, a także zmobilizowani oficerowie dawnej Armii Imperium Rosyjskiego. Rewolucja lutowa i późniejszy przewrót bolszewicki miały istotne konsekwencje dla sił zbrojnych. Armia Czerwona, początkowo złożona z ochotników, przeszła proces ideologizacji, co wpływało na jej funkcjonowanie. Po zakończeniu wojny zredukowano liczebność armii i nawiązano współpracę z Reichswehrą, co zaowocowało porozumieniem w Rapallo. Związek Sowiecki zaczął inwestować znaczne środki w rozwój swoich sił zbrojnych, choć ich nowoczesność pozostawała w tyle za Europą, Azją i USA. W latach 1937-1939 Stalin przeprowadził czystki w armii, co osłabiło jej zdolności bojowe, w tym zaniechano budowy wojsk powietrznodesantowych. Wpływ dojścia Hitlera do władzy chwilowo osłabił relacje międzynarodowe ZSRR. Na początku czerwca 1941 roku Armia Czerwona stała w obliczu groźby inwazji, a jej stan odzwierciedlał efekty wcześniejszych czystek i ograniczeń rozwojowych.
WIĘCEJ INFORMACJI
8:00
Wojenne losy kilkorga młodych Polaków, działaczy ruchu oporu, którzy ryzykują życie w walce z hitlerowskim okupantem. Dowódcą jest Doktor.
WIĘCEJ INFORMACJI
8:45
W roku 1768 zawiązała się konfederacja barska. Jednym z jej dowódców był Kazimierz Pułaski, który pojawia się również jako bohater książki Henryka Rzewuskiego pt. 'Pamiątki Soplicy'.
WIĘCEJ INFORMACJI
9:15
Portret Anny Henryki Pustowójtównej, która musiała wybierać między Polską a Rosją. Mija 160 lat od powstania styczniowego, które zmieniło spojrzenie na ojczyznę, kobiety i sposób walki.
WIĘCEJ INFORMACJI
10:00
W Górkach Wielkich w Beskidzie Śląskim w końcu lat 30. ubiegłego wieku przy dużym wsparciu ówczesnego wojewody śląskiego Michała Grażyńskiego została wzniesiona stanica ośrodka harcerskiego.
WIĘCEJ INFORMACJI
10:20
Program historyczny popularyzujący wiedzę o II wojnie światowej.
WIĘCEJ INFORMACJI
10:40
Autorka filmu próbuje odpowiedzieć na pytanie, jakie znaczenie dla Polski miał fakt, że papieżem był Polak.
WIĘCEJ INFORMACJI
11:45
Twórcy programu przypomną, jakie środki transportu wybierali kiedyś Polacy, dokąd jeździli i jakie przeszkody spotykali na trasie.
WIĘCEJ INFORMACJI
12:10
Cykl, którego autorzy przybliżają widzom historię województwa świętokrzyskiego. Zarówno samej miejscowości, jak również znajdujących się tam zabytkowych budynków oraz ich mieszkańców.
WIĘCEJ INFORMACJI
12:20
Kultowy serial komediowy opowiadający o perypetiach inżyniera Stefana Karwowskiego i jego rodziny.
WIĘCEJ INFORMACJI
13:05
Pocztówki z XX wieku kryją w sobie wiele ciekawych historii. O ich bohaterach opowiadają ludzie w jakiś sposób związani z nadawcą lub odbiorcą danej kartki.
WIĘCEJ INFORMACJI
13:20
Łukasz Modelski przybliża kulinarne ciekawostki z dawnych lat. Każdy odcinek poświęcony jest innej dacie. Historyk sztuki i kultury średniowiecza przedstawi przepisy m.in. mistrzów kuchni w Wersalu.
WIĘCEJ INFORMACJI
13:45
Seria o najmniejszych państwach Europy. Mikropaństwa Andory, Liechtensteinu, Luksemburga, Malty, Monako i San Marino są bardzo łatwe do przeoczenia. Terenom tym udało się jednak zachować własne tradycje oraz florę i faunę, które obecnie są rzadkością dla reszty świata. Niezwykłe lokalizacje tych miejsc często znajdują się w ekstremalnych regionach górskich lub przybrzeżnych, co czyni je rajem dla zagrożonych gatunków. Jednak stabilność ich środowiska naturalnego jest zagrożona przez różne problemy. Ekipa podróżuje do tych krajów i opowiada historie ich odważnych wysiłków na rzecz zachowania ich naturalnych cech i kulturowej autonomii.
WIĘCEJ INFORMACJI
14:35
Dokument ukazuje terytorialny podbój Mieszka I. Podporządkowane mu ziemie nad Odrą i Wisłą, ukształtowały granice Polski. Mapę jego państwa wydedukowano z opisu granic, zawartego w akcie Dagome iudex.
WIĘCEJ INFORMACJI
15:30
Ciąg dalszy opowieści o czasach panowania jednego z najwybitniejszych władców w dziejach Polski - Kazimierza Wielkiego, a także o jego życiu prywatnym u boku drugiej żony, Adelajdy Heskiej.
WIĘCEJ INFORMACJI
15:55
Historia jedynego zamku nad Loarą we Francji, będącego w polskich rękach - rodziny Reyów. Kupiony przez Ksawerego Branickiego w 1849 roku i przebudowany w duchu II Cesarstwa.
WIĘCEJ INFORMACJI
16:25
Cykl programów przedstawiających sylwetki najważniejszych postaci myśli politycznej XIX i XX wieku. Prowadzący przybliżą takie osoby jak są m.in. Stanisław Koźmian czy Maurycy Mochnacki.
WIĘCEJ INFORMACJI
16:30
Odcinek przedstawia "państwowych zabójców", czyli osoby, które w latach 50. zwalczały przeciwników bolszewizmu.
WIĘCEJ INFORMACJI
17:15
Opowieść o Lidii Maksymowicz, która jako dziecko przeżyła obóz Auschwitz-Birkenau. Po wyzwoleniu została adoptowana przez rodzinę Rydzikowskich. Odnalazła rodziców i siostrę po 17 latach poszukiwań.
WIĘCEJ INFORMACJI
17:50
Film pokazuje kapitulującą stolicę z dymiącymi kamienicami i zburzonymi domami. Jest to ostatni obraz Warszawy w przedwojennym kształcie.
WIĘCEJ INFORMACJI
18:15
Historie głośnych spraw kryminalnych, które wstrząsnęły Polską Ludową. Autorzy ukazują ich przebieg, reakcję społeczeństwa i działania podjęte przez służby.
WIĘCEJ INFORMACJI
18:55
Wojenne losy kilkorga młodych Polaków, działaczy ruchu oporu, którzy ryzykują życie w walce z hitlerowskim okupantem. Dowódcą jest Doktor.
WIĘCEJ INFORMACJI
19:40
W latach międzywojennych Warszawa nie była miastem, gdzie kwitło życie religijne. To zmieniło się po wybuchu II wojny światowej. W ogarniętej walkami stolicy posługę kapłańską pełniło ok. 150 księży.
WIĘCEJ INFORMACJI
20:10
Wstrząsające losy Henryka Schönkera i jego bliskich, którzy przetrwali II wojnę światową. Film przedstawia ich ucieczkę z Oświęcimia.
WIĘCEJ INFORMACJI
21:10
Gorzka opowieść o kryzysie moralnym inteligenckiej rodziny.
WIĘCEJ INFORMACJI
22:40
Wiele zawodów odeszło w zapomnienie. Przejście do historii może też czekać wikliniarzy, bednarzy, kołodziejów czy garncarzy. W programie rzemieślnicy dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem.
WIĘCEJ INFORMACJI
23:00
Po powstaniu 1863 roku profesor zoologii z UW został zesłany na Syberię. Podczas badań nad jeziorem Bajkał, które uważano za niemal pozbawione życia, odkrył niezwykle różnorodną faunę.
WIĘCEJ INFORMACJI
23:40
Od 3 września 1939 roku - armia 'Poznań' cofała się w stronę Warszawy, aby zająć pozycje obronne za Wisłą.
WIĘCEJ INFORMACJI
0:25
W tym odcinku prowadzący poszukują miejsca pochówku Hubala.
WIĘCEJ INFORMACJI
0:50
Program historyczny popularyzujący wiedzę o II wojnie światowej.
WIĘCEJ INFORMACJI
1:15

Lista stacji

O stacji TVP Historia 2

TVP Historia 2 – internetowy kanał tematyczny Telewizji Polskiej poświęcony historii, uruchomiony 1 marca 2021 roku.
Ładuję...