TVP Historia 2Program TV na Sobota 2.11.2024

Sobota 2.11
Od teraz
6:55
W 998 roku św. Odilon, opat benedyktyńskiego klasztoru w Cluny, wprowadził do mszy św. zwyczaj wspominania zmarłych, w 1947 odbył się pierwszy i jedyny lot największej wyprodukowanej łodzi latającej.
WIĘCEJ INFORMACJI
7:00
Późne lato 1420 roku. Mijają trzy miesiące od śmierci Elżbiety. Jagiełło zaczyna snuć plany na przyszłość. Pragnie ożenić się z Sonką. Na Wawel przybywa siedmioletni narzeczony Jadwigi - Fryderyk.
WIĘCEJ INFORMACJI
7:25
Historie fortec i magnackich rezydencji z terenów dawnej Galicji, Podola i Wołynia. Dowiemy się też, w jakim stanie są te budowle obecnie.
WIĘCEJ INFORMACJI
7:40
Twórcy dokumentu przybliżają sylwetkę Stefana Wyszyńskiego. Podczas kręcenia filmu odwiedzili niemal każde miejsce związane z jego działalnością. Zdobyli nagrania z osobami, które poznały prymasa.
WIĘCEJ INFORMACJI
9:05
Anna Cosel rozwodzi się z hrabią Hoymem i umacnia swoją pozycję na dworze Augusta II. W otoczeniu króla nie brak ludzi, którzy chcą wykorzystać jego kochankę w swych intrygach i rozgrywkach.
WIĘCEJ INFORMACJI
9:50
W 1922 roku Górny Śląsk przyłączono do Polski. Region miał niezależny sejm. W 1923 roku ogłoszono konkurs na budowę Gmachu Sejmu - pierwszej budowli o charakterze parlamentarnym w odrodzonej Polsce.
WIĘCEJ INFORMACJI
10:00
Burzliwe dzieje zamku, który był ważnym ośrodkiem ziemi wałbrzyskiej. Filmowcy pokazują spektakularne przemiany w architekturze tej budowli na przestrzeni kilku wieków.
WIĘCEJ INFORMACJI
10:55
Dariusz Gross przedstawi parki narodowe od zupełnie innej strony. Ukaże tajniki pracy naukowców, którzy badają nieodkryte dotąd tajemnice ekosystemów i starają się zachować je dla przyszłych pokoleń.
WIĘCEJ INFORMACJI
11:20
Reżyser Paolo Volponi odkrywa piękno Wisły i jej wyjątkowe wartości jako strategicznego zasobu naturalnego dla Polski. Narratorem jest hydrolog pobierający próbki wody do przeprowadzenia analiz.
WIĘCEJ INFORMACJI
12:15
Latem 1944 żołnierze Wermachtu cofali się przed Rosjanami, którzy wkroczyli na ziemie polskie. Operacja "Bagration", którą rozpoczęto w czerwcu tego roku, miała przynieść Niemcom klęskę.
WIĘCEJ INFORMACJI
12:45
Losy zakonnicy kanonizowanej przez Jana Pawła II.
WIĘCEJ INFORMACJI
13:55
Widowisko poświęcone twórczości Agnieszki Osieckiej. Poetkę wspominają Magda Umer i Agata Passent, które prowadzą spektakl. Maryla Rodowicz, Edyta Geppert i inni znani artyści śpiewają jej utwory.
WIĘCEJ INFORMACJI
14:25
Przedwojenna ekranizacja powieści Tadeusza Dołęgi Mostowicza. Profesor Wilczur wraca do pracy w klinice. Dobraniecki nieustannie coś knuje.
WIĘCEJ INFORMACJI
15:55
Odtworzenie biegu wydarzeń wojennych 1919-1921, ze szczególnym uwzględnieniem faktu dojścia armii bolszewickich pod Warszawę w roku 1920.
WIĘCEJ INFORMACJI
16:45
Pierwsze kompleksowe opracowanie poświęcone historii polskiej kuchni, które systematycznie prezentuje istotę i bogactwo kulinarne, jakie otrzymaliśmy do naszych przodków.
WIĘCEJ INFORMACJI
17:25
Twórcy zgłębiają kontrowersyjne tematy z historii XX w. W dyskusji biorą udział eksperci o odmiennych poglądach. Tłem debaty są przestrzenie muzealne. Widzowie mogą głosować na wybranego historyka.
WIĘCEJ INFORMACJI
18:10
Znawcy dziejów i historycy idei zapoznają widzów z kluczowymi wydarzeniami od początków polskiej państwowości do II wojny światowej. Przyjrzą się miejscu Polski na mapie świata.
WIĘCEJ INFORMACJI
18:20
Biografia legendarnego kapłana. Jerzy Popiełuszko od początku istnienia Solidarności jest duchowym przewodnikiem walczących robotników.
WIĘCEJ INFORMACJI
19:05
W skład zespołu cmentarnego wchodzi kilka nekropolii: cmentarz katolicki, luterański, kalwiński, żydowski, oraz dwa cmentarze muzułmańskie - kaukaski i tatarski. To niezwykle ważne miejsce w Polsce.
WIĘCEJ INFORMACJI
19:10
Kanwą filmu jest historia obrońców polskiego Przemyśla, zwanych Przemyskimi Orlętami. Ich udział w walkach w pierwszych dniach listopada 1918 roku był zwieńczeniem ich marzeń o wolnej Polsce.
WIĘCEJ INFORMACJI
19:50
Dokument przybliża sylwetkę pułkownika Wacława Lipińskiego. Żołnierz ten brał udział w wojnach toczonych od 1914 do 1949 roku - należał do Legionów Polskich, walczył w II wojnie światowej.
WIĘCEJ INFORMACJI
20:45
Stanisław Wachowiak jest jedynym w Polsce prywatnym właścicielem wozu strażackiego z 30-metrową drabiną. Jako przedsiębiorca wspiera kolegów po fachu z okolicznych oddziałów OSP, naprawiając im auta.
WIĘCEJ INFORMACJI
20:55
Ciąg dalszy perypetii Wójcika podczas wojny. Błażejewski zostaje schwytany w łapance z jego dokumentami.
WIĘCEJ INFORMACJI
22:25
Jerzy Orda, wnuk uczestnika powstania styczniowego, wychował się w atmosferze patriotyzmu i tolerancji. Po wojnie wraz z zakonnicą wizytką opiekował się siedmiorgiem sierot. Osiedlił się w Wilnie.
WIĘCEJ INFORMACJI
23:20
Cykl biograficzny pokazujący losy najbardziej charakterystycznych postaci historii europejskiej. W programie wykorzystano materiały archiwalne i wypowiedzi ekspertów.
WIĘCEJ INFORMACJI
1:00
Historia rzeźb leżących na dnie Wisły przez 350 lat, od czasu potopu szwedzkiego. Podczas tej wojny, która toczyła się w latach 1655-1660, wojska Karola X Gustawa dopuszczały się licznych grabieży.
WIĘCEJ INFORMACJI
2:10
3 listopada 1903 roku powstał pierwszy elektrokardiograf. W 1948 roku odbył się kongres zjednoczeniowy PPR i PPS. W 1954 roku zmarł Henri Matisse. W 1984 roku miał miejsce pogrzeb ks. Popiełuszki.
WIĘCEJ INFORMACJI
2:15

Lista stacji

O stacji TVP Historia 2

TVP Historia 2 – internetowy kanał tematyczny Telewizji Polskiej poświęcony historii, uruchomiony 1 marca 2021 roku.
Ładuję...