Wisła od źródła do ujścia: Od źródeł Wisły do ujścia Dunajca (1)

W skrócie
Autorzy serii pokazują wyjątkowość Wisły. Przemierzają blisko 1000 km w towarzystwie dwóch przewodników, hydrologa i... łososia - ryby będącej przedmiotem wieloletniego projektu reintrodukcji.
Oglądaj w telewizji
Opis
W swoim dokumencie reżyser Paolo Volponi odkrywa piękno Wisły oraz jej wyjątkowe wartości jako strategicznego zasobu naturalnego dla Polski i Europy. Po tej cudownej rzece oprowadzają widzów dwaj przewodnicy. Pierwszym z nich jest hydrolog naukowiec, pobierający próbki wody do przeprowadzenia analiz jej jakości. Drugim, natomiast, ryba łosoś, która wyginęła z wód Wisły w 1985 r. Obecnie jest przedmiotem wieloletniego projektu reintrodukcji prowadzonego w dopływach Górnej Wisły.
W tym odcinku
Autorzy serii pokazują wyjątkowe wartości Wisły jako strategicznego zasobu naturalnego Polski i Europy. Przemierzymy blisko 1000 km w towarzystwie dwóch przewodników duchowych. Poprzez pryzmat ich widzenia odkryjemy rzekę, jej piękno i jej problemy. Jednym z nich jest hydrolog, który pobiera próbki wody, by przeprowadzić próbki jej jakości, drugim zaś jest... łosoś. Ryba ta zniknęła z Wisły w 1985 r., a obecnie jest przedmiotem wieloletniego projektu reintrodukcji. W pierwszym odcinku zobaczymy, jak narybek zostaje wypuszczany przez członków WWF (World Wild Fund for Nature) do krystalicznych wód Górnej Wisły, następnie prześledzimy jego rozwój aż do momentu, w którym zacznie spływać do morza.