Zamki kresowe Rzeczypospolitej: Ostróg
W skrócie
Ostróg oznaczało kiedyś miejsce opalisadowane, zamknięte. Gród miał włodarzy z rodów Ostrogskich, Wiśniowieckich i Lubomirskich...
Oglądaj w telewizji
Opis
Fascynujący cykl dokumentalny poświęcony historii fortec, zamków oraz magnackich i szlacheckich rezydencji z terenów dawnej Galicji, Podola i Wołynia. Ekipa filmowa podąża szlakiem zrujnowanych budowli prezentując ich burzliwe dzieje i stan obecny, losy kolejnych właścicieli oraz legendy związane z danym miejscem. Materiał filmowy ilustrują archiwalne dokumenty, czasopisma oraz rodzinne fotografie i widokówki. Wiedzę o zwiedzanych zamkach wzbogacają relacje pasjonatów historii, amatorów i kolekcjonerów, których realizatorzy napotykają na swojej drodze w czasie wędrówki.
W tym odcinku
Nazwa Ostróg wskazuje na obronny charakter miasta. W starosłowiańskim języku słowo to oznaczało miejsce opalisadowane, zamknięte. Gród miał wielu władców na przestrzeni wieków, wywodzących się między innymi z rodów Ostrogskich, Wiśniowieckich czy Lubomirskich. Dzieje znajdującego się tutaj zamku owiane są legendą. Jego historia związana jest z jedną z najtragiczniejszych kobiecych postaci w historii Polski - Elżbietą z Ostrogskich, zananą pod imieniem Halszki z Ostroga.