Popiełuszko. Wolność jest w nas (3/4)
W skrócie
Popiełuszko staje się duchowym przywódcą Solidarności. W maju 1983 roku milicjanci mordują Grzegorza Przemyka. Ksiądz Jerzy organizuje pogrzeb i kieruje jego przebiegiem.
Oglądaj w telewizji
Opis
Biografia legendarnego kapłana, kapelana warszawskiej Solidarności, na tle burzliwej historii. Jerzy Popiełuszko przychodzi na świat w podlaskiej wsi. Jako młodzieniec (Adam Woronowicz) wstępuje do seminarium duchownego. Przez dwa lata odbywa służbę wojskową w jednostce dla kleryków w Bartoszycach. W 1972 roku przyjmuje święcenia kapłańskie. Od początku istnienia Solidarności jest duchowym przewodnikiem walczących robotników. Jego niezłomna postawa, mądrość i poczucie humoru zjednują mu sympatię wiernych. Z czasem Służba Bezpieczeństwa uznaje jego działalność za jawną walkę z komunizmem. Na Popiełuszkę zostaje wydany wyrok śmierci...
W tym odcinku
Popiełuszko staje się duchowym przywódcą Solidarności. Dostaje listy z wyrazami wdzięczności, a na jego mszach zjawiają się tysiące wiernych. W maju 1983 roku milicjanci w okrutny sposób zabijają syna opozycyjnej działaczki, Grzegorza Przemyka. Jerzy nie słucha swoich doradców i przekonuje hierarchów, by odważnie domagali się sprawiedliwości. Organizuje i kieruje przebiegiem pogrzebu, w którym kilkadziesiąt tysięcy ludzi demonstruje swój sprzeciw. Jakiś czas później władze wymuszają jego wizytę w prokuraturze. Podczas przeszukania jego domu okazuje się, że podrzucono mu broń i inne kompromitujące materiały. Jerzy zostaje aresztowany, a w mediach rozpoczyna się nagonka na jego dobre imię. W więzieniu zawiera znajomość ze skazańcami, którym posługuje. Odzyskuje wolność po interwencji biskupów. Wkrótce dostaje reprymendę od prymasa.