TVP Historia 2Program TV na Niedziela 20.10.2024

Niedziela 20.10
Od teraz
6:55
20 października 1952 roku Alain Bombard samotnie przepłynął w pontonie Ocean Atlantycki. Cztery lata później miało miejsce wystąpienie Władysława Gomułki potępiające stalinizm.
WIĘCEJ INFORMACJI
7:00
Ciąg dalszy opowieści o czasach panowania jednego z najwybitniejszych władców w dziejach Polski - Kazimierza Wielkiego, a także o jego życiu prywatnym u boku drugiej żony, Adelajdy Heskiej.
WIĘCEJ INFORMACJI
7:20
Ksiądz Jan Zieja przez całe życie był zaangażowany w sprawy patriotyczne. Jako kapelan brał udział w wojnie polsko- bolszewickiej, należał do konspiracji i współpracował z Radą Pomocy Żydom 'Żegota'.
WIĘCEJ INFORMACJI
7:40
7:50
Emka Kowalska prezentuje pozycje książkowe, które pozwolą poznać tajniki historii Polski i świata. W programie pojawią się książki dla przedszkolaków i nastolatków, wojenne losy czy biografie władców.
WIĘCEJ INFORMACJI
8:00
8:55
Ważne wydarzenia historyczne zobrazowane piosenkami i teledyskami zespołu Elektryczne Gitary. Kuba Sienkiewicz wprowadzi widzów w opowieść o powstaniu na Węgrzech czy bitwie warszawskiej 1920 roku.
WIĘCEJ INFORMACJI
9:05
Scenariusz wg opowiadań Andrzeja Sapkowskiego. Wiedźmin Geralt z Rivii, zwany Białym Wilkiem, zwalcza zagrażające ludziom potwory.
WIĘCEJ INFORMACJI
9:55
W kościele św. Krzysztofa we Wrocławiu znajdują się okna witrażowe. Obecnie znajdują się tam kopie, bo w 1881 r. oryginały trafiły do Muzeum Starożytności Śląska, a po 1945 r. - do Muzeum Narodowego.
WIĘCEJ INFORMACJI
10:10
Pierwsze kompleksowe opracowanie poświęcone historii polskiej kuchni, które systematycznie prezentuje istotę i bogactwo kulinarne, jakie otrzymaliśmy do naszych przodków.
WIĘCEJ INFORMACJI
10:50
Film ukazuje nową Warszawę, odbudowaną po zniszczeniach wojennych.
WIĘCEJ INFORMACJI
11:05
Seria o najmniejszych państwach Europy. Mikropaństwa Andory, Liechtensteinu, Luksemburga, Malty, Monako i San Marino są bardzo łatwe do przeoczenia. Terenom tym udało się jednak zachować własne tradycje oraz florę i faunę, które obecnie są rzadkością dla reszty świata. Niezwykłe lokalizacje tych miejsc często znajdują się w ekstremalnych regionach górskich lub przybrzeżnych, co czyni je rajem dla zagrożonych gatunków. Jednak stabilność ich środowiska naturalnego jest zagrożona przez różne problemy. Ekipa podróżuje do tych krajów i opowiada historie ich odważnych wysiłków na rzecz zachowania ich naturalnych cech i kulturowej autonomii.
WIĘCEJ INFORMACJI
11:55
Dokumentaliści ukazują dawne szlaki pielgrzymkowe wiodące przez cztery kraje europejskie. Podążają trasami, które przemierzali Napoleon i Rzymianie. Odwiedzają też wyspę Mont-Saint-Michel w Normandii.
WIĘCEJ INFORMACJI
12:50
Inspirowany legendami obraz przedstawia magiczne spojrzenie na europejskie dziedzictwo. Piraci, bestie, zaczarowane lasy, skamieniali pasterze i uwięzione księżniczki to bohaterowie tej serii.
WIĘCEJ INFORMACJI
13:40
Cykl filmów poświęconych bitwom z różnych wojen i okresów historycznych. Twórcy prezentują ich przebieg dzięki rekonstrukcjom historycznym.
WIĘCEJ INFORMACJI
14:05
Film zawiera wątki z życia Krzysztofa Zanussiego.
WIĘCEJ INFORMACJI
15:05
Polski film krótkometrażowy. Młody naukowiec zostaje porwany przez dziwnych osobników i dostaje się do tajemniczego domku.
WIĘCEJ INFORMACJI
15:50
23 października 1956 r. studenci w Budapeszcie zorganizowali wiec poparcia dla postulatów polskich robotników, którzy w czerwcu wyszli na ulice Poznania. Do Budapesztu wkroczyło wojsko radzieckie.
WIĘCEJ INFORMACJI
16:05
Twórcy zgłębiają kontrowersyjne tematy z historii XX w. W dyskusji biorą udział eksperci o odmiennych poglądach. Tłem debaty są przestrzenie muzealne. Widzowie mogą głosować na wybranego historyka.
WIĘCEJ INFORMACJI
16:55
Autorzy przedstawiają losy wyjątkowych zabytków i dzieł sztuki.
WIĘCEJ INFORMACJI
17:05
18:00
Jeden z najpopularniejszych polskich seriali lat 70. i 80. XX w. Opowiada o życiu codziennym Polaków pod okupacją hitlerowską.
WIĘCEJ INFORMACJI
19:35
Autorzy przedstawiają losy wyjątkowych zabytków i dzieł sztuki.
WIĘCEJ INFORMACJI
19:45
Naukowcy chcą odpowiedzieć na pytanie, jak i kiedy Piastowie mogli dojść do władzy. Kronika Galla Anonima wspomina o trzech poprzednikach Mieszka I.
WIĘCEJ INFORMACJI
20:45
Obraz konfliktu, który w dużej mierze ukształtował oblicze współczesnego świata. Ujawnione materiały z archiwów Chin czy USA rzucają nowe światło na wojnę z początku lat 50.
WIĘCEJ INFORMACJI
21:40
Dwóch ulicznych grajków, Szczepko i Tońko, staje się opiekunami osieroconej Krysi. Jej babka wyznacza nagrodę za odnalezienie Krysi.
WIĘCEJ INFORMACJI
23:10
Sławę Henrykowi Mikołajowi Góreckiemu przyniosła ''Symfonia pieśni żałosnych'. Usłyszymy fragmenty utworów oraz wypowiedź kompozytora.
WIĘCEJ INFORMACJI
0:00
W 1737 roku Stanisław Leszczyński przybył do Luneville, aby objąć władzę w księstwie Lotaryngii. Podstarzały władca zadbał o rozwój regionu.
WIĘCEJ INFORMACJI
0:35
Cykl biograficzny pokazujący losy najbardziej charakterystycznych postaci historii europejskiej. W programie wykorzystano materiały archiwalne i wypowiedzi ekspertów.
WIĘCEJ INFORMACJI
1:35
Historia Marii Kwaśniewskiej, która w 1936 r. w Berlinie wywalczyła brązowy medal olimpijski w rzucie oszczepem. Film prezentuje jej wspaniałe osiągnięcia sportowe i przeżycia z czasów wojny.
WIĘCEJ INFORMACJI
2:10
Prezenter i aktor, Igor Pronina jest przedstawicielem bardzo licznej na Łotwie mniejszości rosyjskiej. Wraz z żoną prowadzi popularny talk show. Reportaż ukazuje jeden dzień z jego życia.
WIĘCEJ INFORMACJI
2:25
21 października 1805 r. odbyła się bitwa pod Trafalgarem. W 1959 r. otwarto Muzeum Guggenheima w Nowym Jorku. W 1963 r. w walce z bezpieką zginął ostatni partyzant sierż. Józef Franczak ps. 'Lalka'.
WIĘCEJ INFORMACJI
2:30

Lista stacji

O stacji TVP Historia 2

TVP Historia 2 – internetowy kanał tematyczny Telewizji Polskiej poświęcony historii, uruchomiony 1 marca 2021 roku.
Ładuję...