Polskie drogi | odc. 7/11: Lekcja poloneza

serial wojenny Polska 1977  od 12 lat
zdjęcie

W skrócie

Wiosna 1941 roku. Z Krakowa wraca Władysław Niwiński i przyłącza się do grupy Mundka. Mieszka u Kurasia i pracuje w pralni chemicznej. W tym samym czasie przybywa Heimann.

Oglądaj w telewizji

Program archiwalny.

Opis

Jeden z najpopularniejszych polskich seriali lat 70. i 80. XX w. Opowiada o życiu codziennym Polaków pod okupacją hitlerowską. Jego główni bohaterowie to porucznik Władysław Niwiński (Karol Strasburger) oraz przebiegły Leon Kuraś (Kazimierz Kaczor). W 1978 r. Janusz Morgenstern oraz Kazimierz Kaczor otrzymali za serial Złote Ekrany. Ponadto na Festiwalu Polskiej Twórczości Telewizyjnej w Olsztynie reżyser zdobył Grand Prix, Kazimierz Kaczor i Włodzimierz Boruński (odtwórca roli Sommera, właściciela kamienicy Niwińskich) zostali laureatami nagrody aktorskiej, zaś Andrzej Kurylewicz zdobył nagrodę jury za muzykę.

W tym odcinku

Wiosna 1941 roku. Z Krakowa wraca Władysław Niwiński. W tym samym czasie przybywa Heimann, aby pod postacią inkasenta elektrowni Nowaczyka inwigilować środowisko polskich komunistów. Niwiński przyłącza się do akcji przeprowadzanej przez grupę Mundka, ale nie podejmuje się szerszej współpracy z nią. Chce się skontaktować z kolegami ze szkoły. Zostaje jednak odesłany do pracy w podziemiu. Mieszka u Kurasia i pracuje w pralni chemicznej, którą ten prowadzi. Wkrótce spotyka byłego kierowcę Miszczyka - Bugajczyka, dzięki któremu rozszyfrowany zostaje Gorączko - współpracownik majora Heynckessa. W czasie próby konfrontacji agent Abwehry popełnia samobójstwo.

Występują

Twórcy

Ładuję...