Polskie drogi | odc. 4/11: Na tropie

serial wojenny Polska 1976  od 12 lat
zdjęcie

W skrócie

Leon trafia do stalagu. Jest tam również informator majora Heynckessa, niejaki Gorączko. Kuraś, któremu udało się uciec z obozu, szczęśliwie dociera do domu. Tam odnajduje go Niwiński.

Oglądaj w telewizji

Program archiwalny.

Opis

Jeden z najpopularniejszych polskich seriali lat 70. i 80. XX w. Opowiada o życiu codziennym Polaków pod okupacją hitlerowską. Jego główni bohaterowie to porucznik Władysław Niwiński (Karol Strasburger) oraz przebiegły Leon Kuraś (Kazimierz Kaczor). W 1978 r. Janusz Morgenstern oraz Kazimierz Kaczor otrzymali za serial Złote Ekrany. Ponadto na Festiwalu Polskiej Twórczości Telewizyjnej w Olsztynie reżyser zdobył Grand Prix, Kazimierz Kaczor i Włodzimierz Boruński (odtwórca roli Sommera, właściciela kamienicy Niwińskich) zostali laureatami nagrody aktorskiej, zaś Andrzej Kurylewicz zdobył nagrodę jury za muzykę.

W tym odcinku

Leon Kuraś wraz z innymi jeńcami zostaje przewieziony do stalagu. Trafia tam również informator majora Heynckessa z Abwehry, Gorączko. Konfident ma odnaleźć niejakiego Bugajczyka, który jest kierowcą kapitana Miszczyka. Niemcy chcą bowiem wytropić Miszczyka i przechwycić przewożone przez niego ważne dokumenty, dotyczące II oddziału. Tymczasem Kuraś, któremu udało się uciec z obozu, szczęśliwie dociera do domu. Tam odnajduje go były podkomendny Władek Niwiński. Podczas wesela siostry Kurasia przybywa policja z nakazem natychmiastowego wysiedlenia, który dotyczy wszystkich Polaków. Zostają oni wywiezieni w stronę Generalnej Guberni.

Występują

Twórcy

Zobacz także

Ładuję...