TVP Historia 2Program TV na Sobota 10.08.2024

Sobota 10.08
Od teraz
6:15
Program stanowi przypomnienie wydarzeń z wielu dziedzin, które wydarzyły się tego dnia w różnych krajach oraz różnych epokach.
WIĘCEJ INFORMACJI
6:20
W Proszkowie, 600 km od Moskwy, mieści się największy w Europie dom starców. Bezdomni, inwalidzi, emeryci otrzymują tu tylko minimum niezbędne do przeżycia.
WIĘCEJ INFORMACJI
6:45
Tomasz Bednarek odwiedza zamek w Mosznej, który wg niektórych ma 365 pomieszczeń. Cesarz Wilhelm II przyjeżdżał tu na polowania. W czasach rozbudowy krążyły plotki, że właścicielom pomaga sam diabeł.
WIĘCEJ INFORMACJI
7:05
Rok 1399. Po śmierci Jadwigi król Władysław zastanawia się nad powrotem na Litwę. By zatrzymać władcę, krakowscy możni postanawiają ożenić go z Anną Cylejską. Jagiełło nie jest zadowolony z wybranki.
WIĘCEJ INFORMACJI
7:30
Cykl reportaży o pamięci i przemijaniu. Mają one inspirować widzów do poznania wielokulturowej przeszłości Podlasia, w którym przez setki lat współistniały różne kultury, narody i religie.
WIĘCEJ INFORMACJI
7:50
Dział Zbiorów Specjalnych Centralnej Biblioteki Wojskowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie gromadzi zabytki piśmiennictwa wojskowego. Znajduje się tam wiele cennych i rzadkich dzieł.
WIĘCEJ INFORMACJI
8:10
Dobra arcybiskupów gnieźnieńskich w Żninie były czymś w rodzaju specjalnej strefy ekonomicznej i szybko się rozwijały dzięki przywilejom. Miasto uchodziło w średniowieczu za stolicę piwowarstwa.
WIĘCEJ INFORMACJI
8:35
Bohaterem odcinka jest Eugeniusz Tyrajski.
WIĘCEJ INFORMACJI
8:45
Autorzy prezentują pojazdy militarne, broń i pamiątki będące w posiadaniu muzeów, kolekcjonerów czy grup rekonstrukcyjnych. Opowiadają, jaką rolę odegrały one w historii polskiego oręża.
WIĘCEJ INFORMACJI
9:05
Cykl programów przedstawiających sylwetki najważniejszych postaci myśli politycznej XIX i XX wieku. Prowadzący przybliżą takie osoby jak są m.in. Stanisław Koźmian czy Maurycy Mochnacki.
WIĘCEJ INFORMACJI
9:10
Akcja serialu toczy się w drugiej połowie XVIII wieku. Ukazuje dramatyczną walkę o utrzymanie Prus Książęcych przy Polsce.
WIĘCEJ INFORMACJI
10:00
Program poświęcony wilkom żyjącym w Stobnicy wśród lasów Puszczy Noteckiej.
WIĘCEJ INFORMACJI
10:30
Seria dokumentalna poświęcona odkrywaniu uroków najciekawszych miejsc na świecie: ich naturalnych cudów, zabytków, wytworów lokalnych rzemieślników i zapierających dech w piersiach krajobrazów.
WIĘCEJ INFORMACJI
11:20
Autorzy prezentują słabo poznane miejsca na świecie. Docierając do nich różnymi środkami komunikacji, pieszo, pociągiem lub łodzią, odkrywają piękno lokalnych tradycji i obszarów dziewiczej natury.
WIĘCEJ INFORMACJI
12:10
Wyposażeni w czułki, mocne żuwaczki, owłosione odnóża oraz dwie pary skrzydeł grabarze żerują i wychowują potomstwo na drobnej padlinie, która przez swój rozkład zanieczyszczałaby powietrze.
WIĘCEJ INFORMACJI
12:25
Opowieść o rzekach Hiszpanii i Portugalii. Niemal każda zaawansowana cywilizacja zawdzięcza swój rozwój istnieniu tych pulsujących strumieni życia. Te zbiorniki wodne były pierwszymi autostradami.
WIĘCEJ INFORMACJI
13:15
W kolejnych reportażach poznamy Polaków, którzy w czasie okupacji hitlerowskiej narażając życie swoje i swoich bliskich pomagali przeżyć osobom żydowskiego pochodzenia.
WIĘCEJ INFORMACJI
13:30
W maju 1776 roku król pruski Fryderyk zarządził budowę twierdzy w okolicach Grudziądza. W 1806 roku w budynku schroniły się szczątki pruskiej armii rozgromionej przez Francuzów pod Jeną i Auerstaedt.
WIĘCEJ INFORMACJI
14:00
Dokumentaliści przyglądają się sylwetce generała Rostworowskiego. Gestapo aresztowało go 11 sierpnia 1944 roku. Istnieje wiele poszlak, by sądzić, iż nocą z 11 na 12 sierpnia został zamordowany.
WIĘCEJ INFORMACJI
14:20
Na zgliszczach komuny wyrastają nowe absurdy.
WIĘCEJ INFORMACJI
15:40
Losy więźniów z pierwszego transportu do obozu Auschwitz. W drogę do miejsca kaźni wyruszyli 14 czerwca 1940 roku z Tarnowa. Spędzili tu prawie pięć lat. Część z nich przetrwała to piekło.
WIĘCEJ INFORMACJI
16:05
Nacjonalizacja Kanału Sueskiego wywołała gwałtowną reakcję mocarstw. Wojska Anglii i Francji w 1956 roku zostały wysłane do Egiptu. ZSRR i Stany Zjednoczone wystąpiły przeciwko nim.
WIĘCEJ INFORMACJI
16:30
Kulisy powstania i działalności grup Jaszy. Członkowie tej organizacji byli odpowiedzialni za likwidowanie uchodźców politycznych i wrogów stalinizmu. Z ich rąk zginął m.in. gen. Miller.
WIĘCEJ INFORMACJI
16:55
Historie fortec i magnackich rezydencji z terenów dawnej Galicji, Podola i Wołynia. Dowiemy się też, w jakim stanie są te budowle obecnie.
WIĘCEJ INFORMACJI
17:10
Północna Europa oczarowuje swoim pięknem. Widzowie zobaczą krajobrazy Norwegii, Szwecji, Finlandii oraz Islandii. Poznają codzienność mieszkańców tych krajów i ich działania na rzecz ochrony przyrody.
WIĘCEJ INFORMACJI
18:00
Autorzy przedstawiają losy wyjątkowych zabytków i dzieł sztuki.
WIĘCEJ INFORMACJI
18:10
Serial historyczno - sensacyjny z elementami przygodowymi opisujący jeden z najważniejszych okresów w dziejach Polski - wojnę z bolszewikami w 1920 roku. Na tle wielkich dziejowych wydarzeń toczą się losy trzech młodych oficerów: pochodzącego z Wilna Bronka Jabłońskiego (Jakub Wesołowski), Władka Jarocińskiego (Wojciech Zieliński) z Wielkopolski i lwowianina Józefa Szymańskiego (Tomasz Borkowski). Trzej przyjaciele w tak dramatycznych czasach wystawieni są na próbę honoru, odwagi i patriotyzmu.
WIĘCEJ INFORMACJI
18:55
Opowieść o losach czterech kobiet, które połączyła wojenna rzeczywistość i codzienna walka o przetrwanie. Czy ich przyjaźń przetrwała?
WIĘCEJ INFORMACJI
19:15
Historia 14. Pułk Ułanów Lwowskich, który po wygranej bitwie pod Jazłowcem w 1919 roku przyjął nazwę Jazłowiecki. Dzisiaj już trzecie pokolenie przygotowuje rekonstrukcję tamtych wydarzeń.
WIĘCEJ INFORMACJI
20:00
Film zainspirowany prawdziwą historią.
WIĘCEJ INFORMACJI
21:30
Szczegóły codziennego życia ludności żydowskiej Lubelszczyzny. Mieszkali oni w miasteczkach, zwanych sztetlami, gdzie stanowili liczebną większość, i kultywowali tradycyjną obyczajowość żydowską.
WIĘCEJ INFORMACJI
21:35
Życie rolnika Wojtka i jego sąsiadów pokazane oczami młodego szwajcarskiego reżysera, Sebastiana. Młody gospodarz od dziecka ciężko pracuje na roli, nie tracąc przy tym radości życia, ciepła i humoru.
WIĘCEJ INFORMACJI
22:05
Studentka Anka znajduje list napisany przed laty przez umierającą matkę. Z treści wynika, że ojciec nie jest jej naturalnym rodzicem...
WIĘCEJ INFORMACJI
23:00
Lato 1997 roku. Studentka architektury Marianna wraca ze stypendium w USA do rodzinnego domu we Wrocławiu, gdzie czekają na nią babcia Zofia i mama Helena. Przywozi ze sobą narzeczonego Paula, który ma polskie korzenie i zamierza odwiedzić dawne Kresy, skąd pochodzi jego rodzina. Tymczasem w nocy powódź zalewa Dom pod Dwoma Orłami. Babcia Zofia dostaje udaru i trafia do szpitala. Kiedy woda opada, Marianna w zniszczonej piwnicy odnajduje skrytkę. Wydobywa z niej stare niemieckie dokumenty, zdjęcia, plany oraz pamiętnik Lisy Weber i jej brata Karla z czasów drugiej wojny światowej. Niebawem babcia wychodzi ze szpitala. Zaczyna opowiadać wnuczce dramatyczne dzieje swojego życia.
WIĘCEJ INFORMACJI
23:50
Obraz konfliktu, który w dużej mierze ukształtował oblicze współczesnego świata. Ujawnione materiały z archiwów Chin czy USA rzucają nowe światło na wojnę z początku lat 50.
WIĘCEJ INFORMACJI
0:40
Obraz konfliktu, który w dużej mierze ukształtował oblicze współczesnego świata. Ujawnione materiały z archiwów Chin czy USA rzucają nowe światło na wojnę z początku lat 50.
WIĘCEJ INFORMACJI
1:30
Seria dokumentów naświetlających mało znane fakty z historii. Twórcy, we współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej i Instytutem Ekspertyz Sądowych, wyjaśniają wiele tajemnic przeszłości.
WIĘCEJ INFORMACJI
1:55
11 sierpnia 1898 r. przyszła na świat Karolina Lanckorońska, a w 1920 r. ustanowiono Krzyż Walecznych. Tego dnia 1945 r. zmarł Stefan Jaracz, w 1946 r. rozwiązano Związek Patriotów Polskich.
WIĘCEJ INFORMACJI
2:01

Lista stacji

O stacji TVP Historia 2

TVP Historia 2 – internetowy kanał tematyczny Telewizji Polskiej poświęcony historii, uruchomiony 1 marca 2021 roku.
Ładuję...