Dom pod Dwoma Orłami (9/10)

serial obyczajowy Polska 2021  od 16 lat

W skrócie

Zofia po wojnie traci majątek, który teraz znajduje się poza granicami Polski. Przyjeżdża do Wrocławia jako repatriantka i zamieszkuje w Domu pod Dwoma Orłami. Jej współlokatorem jest oficer UB.

Oglądaj w telewizji

Program archiwalny.

Opis

Lato 1997 roku. Studentka architektury Marianna wraca ze stypendium w USA do rodzinnego domu we Wrocławiu, gdzie czekają na nią babcia Zofia i mama Helena. Przywozi ze sobą narzeczonego Paula, który ma polskie korzenie i zamierza odwiedzić dawne Kresy, skąd pochodzi jego rodzina. Tymczasem w nocy powódź zalewa Dom pod Dwoma Orłami. Babcia Zofia dostaje udaru i trafia do szpitala. Kiedy woda opada, Marianna w zniszczonej piwnicy odnajduje skrytkę. Wydobywa z niej stare niemieckie dokumenty, zdjęcia, plany oraz pamiętnik Lisy Weber i jej brata Karla z czasów drugiej wojny światowej. Niebawem babcia wychodzi ze szpitala. Zaczyna opowiadać wnuczce dramatyczne dzieje swojego życia.

W tym odcinku

Pracę w Domu pod Dwoma Orłami rozpoczyna Fela, Polka, która jest szpiegiem Gestapo. Lisa szybko nawiązuje z nią jednak porozumienie i pozwala opiekować się małą Helenką. Pewnej nocy kobiety dostają nakaz ewakuacji. Lisa umieszcza w metalowej kasecie pamiątki oraz pamiętnik i chowa ją w piwnicy. Uciekających ludzi ogarnia panika. Aby dostać się do pociągu, tratują się nawzajem. W zamieszaniu Lisa traci z oczu córeczkę. Nie widzi jej wśród zamarzniętych na ulicy dzieci. Wraca do domu i tam okazuje się, że Fela zajęła się Helenką. Do Breslau wkracza Armia Czerwona. Żołnierze plądrują m.in. Dom pod Dwoma Orłami. Tymczasem współcześnie Marianna jest zaintrygowana, że pamiętnik tak nagle się urywa. Sądzi, ze babcia może coś wiedzieć o dalszych losach Lisy i jej córeczki. Przeszłość. Zofia po wojnie traci majątek, który teraz znajduje się poza granicami Polski. Przyjeżdża do Wrocławia jako repatriantka i zamieszkuje w Domu pod Dwoma Orłami. Jej współlokatorem jest Jan Liski, oficer Urzędu Bezpieczeństwa, który samotnie wychowuje Kazimierza Lacha, swego pasierba. W mieszkaniu jest jeszcze osamotniona Helenka. Zofia postanawia przygarnąć sierotę.

Występują

Twórcy

Zobacz także

Ładuję...