Dom pod Dwoma Orłami (8)

serial obyczajowy Polska 2021  od 16 lat

W skrócie

Rok 1940. Po tygodniach tułaczki Zbyszek wraca do rodzinnej wsi. Pomaga mu m.in. Aksinia. Wasylko grozi, że zabije młodego Szablewskiego. W Kazachstanie Zofia walczy o przetrwanie swoje i bliźniąt.

Oglądaj w telewizji

So 4.05 22:10
TVP Polonialogo

Opis

Lato 1997 roku. Studentka architektury Marianna wraca ze stypendium w USA do rodzinnego domu we Wrocławiu, gdzie czekają na nią babcia Zofia i mama Helena. Przywozi ze sobą narzeczonego Paula, który ma polskie korzenie i zamierza odwiedzić dawne Kresy, skąd pochodzi jego rodzina. Tymczasem w nocy powódź zalewa Dom pod Dwoma Orłami. Babcia Zofia dostaje udaru i trafia do szpitala. Kiedy woda opada, Marianna w zniszczonej piwnicy odnajduje skrytkę. Wydobywa z niej stare niemieckie dokumenty, zdjęcia, plany oraz pamiętnik Lisy Weber i jej brata Karla z czasów drugiej wojny światowej. Niebawem babcia wychodzi ze szpitala. Zaczyna opowiadać wnuczce dramatyczne dzieje swojego życia.

W tym odcinku

Nowosioło, 1997 rok. Paul dowiaduje się od starego polskiego księdza, że w szpitalu pracuje lekarz, który może coś mu powiedzieć o jego rodzinie. Amerykanin odnajduje doktora Dniepruka. Jako dziecko zapamiętał on mieszkających tu Polaków. Pomagał ojcu w pochówku syna Zofii Szablewskiej, Zbyszka. Kontaktuje Paula z żyjącą jeszcze Aksinią, która opowiada, co wydarzyło się przed laty. 1940 rok. Po tygodniach tułaczki Zbyszek wraca do rodzinnej wsi, ale musi się ukrywać. Pomagają mu ukraińska kucharka Olga i Aksinia, jego młodzieńcza miłość. Zazdrosny Wasylko grozi Aksinii, że zabije młodego Szablewskiego. Nadchodzi 1941 rok. W Nowosiole pojawiają się Niemcy. Zbyszek daje jednemu z hitlerowskich oficerów kosztowności w zamian za pomoc w uwolnieniu matki i rodzeństwa. Żołnierz jednak nie zamierza nic zrobić. Tymczasem przebywająca w Kazachstanie Zofia walczy o przetrwanie swoje i bliźniąt. Głód zmusza ludzi do aktów kanibalizmu. 1943 rok. Dochodzi do zorganizowanych napaści Ukraińców na Polaków. Aksinia przychodzi ostrzec Zbyszka, który znalazł schronienie u dziadków, lecz jest już za późno. Bandyci mordują zniedołężniałych rodziców Zofii. Dom zostaje spalony, a niewidomy Maurycy przepada bez śladu.

Występują

Twórcy

Zobacz także

Ładuję...