Dom pod Dwoma Orłami (7)

serial obyczajowy Polska 2021  od 16 lat

W skrócie

Trwa mordercza podróż wysiedlonych Polaków w głąb ZSRR. Szala zwycięstwa przechyla się na stronę aliantów. Breslau zmienia nazwę na Festung Breslau, a w jego obronę zostaje zaangażowany m.in. Hissen.

Oglądaj w telewizji

Program archiwalny.

Opis

Lato 1997 roku. Studentka architektury Marianna wraca ze stypendium w USA do rodzinnego domu we Wrocławiu, gdzie czekają na nią babcia Zofia i mama Helena. Przywozi ze sobą narzeczonego Paula, który ma polskie korzenie i zamierza odwiedzić dawne Kresy, skąd pochodzi jego rodzina. Tymczasem w nocy powódź zalewa Dom pod Dwoma Orłami. Babcia Zofia dostaje udaru i trafia do szpitala. Kiedy woda opada, Marianna w zniszczonej piwnicy odnajduje skrytkę. Wydobywa z niej stare niemieckie dokumenty, zdjęcia, plany oraz pamiętnik Lisy Weber i jej brata Karla z czasów drugiej wojny światowej. Niebawem babcia wychodzi ze szpitala. Zaczyna opowiadać wnuczce dramatyczne dzieje swojego życia.

W tym odcinku

Trwa mordercza podróż wysiedlonych Polaków w głąb ZSRR. Podczas przeładunku na stacji Zbyszek zostaje zwerbowany do pracy przez sowieckich żołnierzy. Transport z jego matką odjeżdża. Gdy pojawia się możliwość ucieczki, Zbyszek postanawia z niej skorzystać. W Breslau Karl spędza czas z dawnymi kolegami, teraz członkami Gestapo. Na jednym ze spotkań ogląda film z rozstrzelania więźniów. Jest zdruzgotany, gdy uświadamia sobie, że los tych ludzi jest mu w rzeczywistości obojętny. Niebawem oświadcza się Marii i zostaje przyjęty. Tymczasem szala zwycięstwa w wojnie przechyla się na stronę aliantów. Miasto zmienia nazwę na Festung Breslau, a Niemcy szykują się do jego obrony. Wśród zabezpieczanych przez komisję Grundmanna dzieł pojawiają się skrzynie pełne złotych zębów przywiezione z Auschwitz jako tajny depozyt. Karl w porozumieniu z SS opracowuje plan ukrycia złota i dzieł sztuki w podziemnych skrytkach w górach.

Występują

Twórcy

Zobacz także

Ładuję...