Sensacje XX wieku: Oddział specjalny

program historyczny Polska 1998  od 12 lat
zdjęcie

W skrócie

Kulisy powstania i działalności grup Jaszy. Członkowie tej organizacji byli odpowiedzialni za likwidowanie uchodźców politycznych i wrogów stalinizmu. Z ich rąk zginął m.in. gen. Miller.

Oglądaj w telewizji

Program archiwalny.

Opis

Twórca serii - dziennikarz i popularyzator historii Bogusław Wołoszański - odkrywa tajemnice związane z ważnymi wydarzeniami XX wieku. Dokonuje szczegółowej rekonstrukcji zdarzeń, aby krok po kroku dojść do zaskakujących wniosków. W jego opowieściach wydarzenia historyczne nie składają się z suchych faktów. Dzieje świata tworzą ludzie i okoliczności, często pomijane w oficjalnych wersjach wydarzeń. Spora część cyklu poświęcona jest II wojnie światowej. Ukazuje kulisy m.in. przechwycenia akt polskiego wywiadu przez Abwehrę, historię Mata Hari i radzieckiego agenta Nikołaja Kuzniecowa, a także okoliczności śmierci Hitlera.

Przedstawienie genezy powstania i działalności grup Jaszy - instytucji, które wciąż stanowią tajemnicę rosyjskich archiwów. Były one specjalnymi zespołami wysyłanymi z Moskwy, aby przywiodły do kraju lub zlikwidowały uchodźców politycznych i wrogów stalinizmu. Zamordowały lub uprowadziły wiele osób, w tym przywódców emigracji rosyjskiej, generałów Millera i Kutiepowa.

Twórcy

Zobacz także

Ładuję...