Tajna historia XX wieku: Paliwo wojny, część 1 (38)
W skrócie
Fabryka benzyny syntetycznej Hydrierwerke Pölitz w Policach w szczytowym okresie produkowała z węgla ponad pół miliona ton paliw rocznie. Była to jednak produkcja całkowicie nieopłacalna.
Oglądaj w telewizji
Opis
Bogusław Wołoszański odkrywa tajemnice historii minionego stulecia. Fascynująca historia XX wieku, choć powstała na naszych oczach, wciąż pozostaje tajna. Do tej pory historykom nie udało się wyjaśnić wielu zagadek II wojny światowej. Prowadzący opowie m.in. jakie tajemnice kryje MRU (Międzyrzecki Rejon Umocniony) i jaką rolę odegrał podczas wojny, czym jest Kostrzyn nad Odrą - miasto, którego nie ma, co naprawdę wydarzyło się w Wilczym Szańcu i opowie prawdziwą historię Westerplatte.
W tym odcinku
Fabryka benzyny syntetycznej Hydrierwerke Pölitz w Policach w szczytowym okresie produkowała z węgla ponad pół miliona ton paliw rocznie. Choć była to produkcja całkowicie nieopłacalna. Wytworzenie tony benzyny syntetycznej wymagało zużycia 7 ton węgla. Hitlerowskie Niemcy nie mogły jednak zważać na rachunek ekonomiczny w sytuacji, gdy wojsku brakowało benzyny. A to brak paliwa ostatecznie przyczynił się do klęski nazizmu.