Tajna historia XX wieku: Zagadka Luftmuny (35)

serial dokumentalny Polska 2014-2016  od 12 lat

W skrócie

Na Zalewie Szczecińskim alianci zatopili statek 'Artushof', którego ładunek budzi zdziwienie. W jego magazynach znajdowało się m.in. pół tony grafitu. Być może był to materiał dla reaktora atomowego.

Oglądaj w telewizji

Nd 11.12 9:10
Polsat Dokulogo

Opis

Bogusław Wołoszański odkrywa tajemnice historii minionego stulecia. Fascynująca historia XX wieku, choć powstała na naszych oczach, wciąż pozostaje tajna. Do tej pory historykom nie udało się wyjaśnić wielu zagadek II wojny światowej. Prowadzący opowie m.in. jakie tajemnice kryje MRU (Międzyrzecki Rejon Umocniony) i jaką rolę odegrał podczas wojny, czym jest Kostrzyn nad Odrą - miasto, którego nie ma, co naprawdę wydarzyło się w Wilczym Szańcu i opowie prawdziwą historię Westerplatte.

W tym odcinku

Na Zalewie Szczecińskim alianckie samoloty zatopiły statek "Artushof", którego ładunek budzi niemałe zdziwienie. W jego magazynach znajdowało się m.in. 38 słupów grafitowo-węglowych oraz pół tony grafitu prasowanego w rolkach. Twórcy programu zastanawiają się czy mógł to być materiał dla reaktora atomowego oraz czy statek miał je wyładować w przystani w pobliżu tajnego ośrodka "Luftmuna" w miejscowości Speck. Na jego terenie znajduje się okrągły basen o głębokości 7 metrów, niezwykle podobny do basenu w Haigerloch, w którym wojska amerykańskie odkryły niemiecki reaktor nuklearny. Bogusław Wołoszański spróbuje poznać tajemnice związane z ta historią.

Twórcy

Zobacz także

Ładuję...