Tajna historia XX wieku: Największa tajemnica klasztoru (34)
W skrócie
Opactwo cystersów w Lubiążu znane jest jako miejsce, w którym w czasie II wojny światowej działała fabryka. W późniejszych latach funkcjonował tu obóz filtracyjny dla zwalnianych jeńców radzieckich.
Oglądaj w telewizji
Opis
Bogusław Wołoszański odkrywa tajemnice historii minionego stulecia. Fascynująca historia XX wieku, choć powstała na naszych oczach, wciąż pozostaje tajna. Do tej pory historykom nie udało się wyjaśnić wielu zagadek II wojny światowej. Prowadzący opowie m.in. jakie tajemnice kryje MRU (Międzyrzecki Rejon Umocniony) i jaką rolę odegrał podczas wojny, czym jest Kostrzyn nad Odrą - miasto, którego nie ma, co naprawdę wydarzyło się w Wilczym Szańcu i opowie prawdziwą historię Westerplatte.
W tym odcinku
Opactwo cystersów w Lubiążu znane jest jako miejsce, w którym w czasie II wojny światowej działała wciąż nieodnaleziona podziemna fabryka oraz jako miejsce ukrywania przez nazistów skarbów. Zupełnie nieznana jest powojenna historia klasztoru, w którym urządzono tzw. obóz filtracyjny dla zwalnianych z niewoli jeńców radzieckich. Próby wyjaśnienia tej tajemnicy w 1986 roku zostały niespodziewanie przerwane na polecenie ówczesnego ministra spraw wewnętrznych. Bogusław Wołoszański spróbuje poznać tajemnice związane tym zabytkiem.