Sensacje XX wieku: Chwała zwycięzcom

W skrócie
W 1918 r. zaborca nie przeciwdziałał organizowaniu się polskiej społeczności. Gdy dostrzegł zagrożenie - było już za późno.
Oglądaj w telewizji
Opis
Twórca serii - dziennikarz i popularyzator historii Bogusław Wołoszański - odkrywa tajemnice związane z ważnymi wydarzeniami XX wieku. Dokonuje szczegółowej rekonstrukcji zdarzeń, aby krok po kroku dojść do zaskakujących wniosków. W jego opowieściach wydarzenia historyczne nie składają się z suchych faktów. Dzieje świata tworzą ludzie i okoliczności, często pomijane w oficjalnych wersjach wydarzeń. Spora część cyklu poświęcona jest II wojnie światowej. Ukazuje kulisy m.in. przechwycenia akt polskiego wywiadu przez Abwehrę, historię Mata Hari i radzieckiego agenta Nikołaja Kuzniecowa, a także okoliczności śmierci Hitlera.
W 1918 roku, gdy Niemcy były już znacznie osłabione, w Wielkopolsce wchłoniętej podczas rozbiorów przez Prusy zaczął się rodzić polski duch. W poznańskich koszarach powstawały robotnicze i żołnierskie rady. Brak spokoju w zaborczej armii wykorzystali Wielkopolanie. Dostrzegli nieosiągalną dotąd szansę na stworzenie własnych organów władzy. Zaborca, przerażony rewolucyjnymi ruchami we własnym wojsku, nie przeciwdziałał organizowaniu się polskiej społeczności. Gdy wreszcie dostrzegł istniejące zagrożenie, na jakiekolwiek działania zapobiegawcze było już za późno.