Blisko, coraz bliżej
Streszczenia odcinków
Czerwiec 1945 roku. Ślązacy wracają do domów. Wanda otrzymuje propozycję wyjazdu do Anglii. ale po rozmowie z Gustkiem decyduje się zostać. Tymczasem Gustka zaczyna szukać milicja.
Styczeń 1945. Dyrektor kopalni postanawia ją zatopić, jednak uniemożliwiają to górnicy i partyzanci. Zajmują kopalnię, a na szybie mocują biało-czerwoną flagę.
Czerwiec 1944 r. Zygmunt przyjeżdża na urlop do domu. Na wieść o śmierci ojca postanawia nie wracać na front i uciec do partyzantki w GG. Gestapo prowadzi na Śląsku 'czystkę'.
Gestapo prowadzi śledztwo w sprawie choroby, na którą zapadają Ślązacy służący w Wehrmachcie. Zygmunt w obawie przed służbą w wojsku szuka ratunku u ojca na terenie GG.
Czerwiec 1941 roku. Zygmunt współpracuje z doktorem Kulickim w dostarczeniu specyfiku powodującego długotrwałą chorobę u Ślązaków, którzy nie chcą służyć w niemieckim wojsku.
Rok 1932. Na Śląsku powiększa się obszar nędzy. Bieda nie omija Pasterników. Robert dołącza do grupy nielegalnie wydobywających węgiel z biedaszybów.
Nadchodzi rok 1939. Coraz śmielej poczynają sobie nazistowskie bojówki. Gustek pomaga nielegalnie przekraczać granicę niemckim dywersantom.
Rok 1932. Na Śląsku powiększa się obszar nędzy. Bieda nie omija Pasterników. Robert dołącza do grupy nielegalnie wydobywających węgiel z biedaszybów.
Rok 1926. Po ukończeniu studiów w Krakowie Henryk wraca do Katowic. Znajduje pracę w biurze wojewody. Młody Pasternik przywozi ze sobą Wandę.
Lato 1921 roku. Trzecie powstanie śląskie zbiera krwawe żniwo. Henryk bierze udział w pracach Grupy Wschód. Wojciech Korfanty zawiesza działania zbrojne i rozpoczyna negocjacje.
Lato 1921 roku. Trzecie powstanie śląskie zbiera krwawe żniwo. Henryk bierze udział w pracach Grupy Wschód. Wojciech Korfanty zawiesza działania zbrojne i rozpoczyna negocjacje.
Po upadku drugiego powstania śląskiego zaostrzają się represje ze strony zaborcy. W 1921 r. odbywa się plebiscyt, który rozstrzyga o przynależności Śląska na niekorzyść Polaków.
Listopad 1919 r. Pierwsze powstanie śląskie upada. Sytuacja na Śląsku nadal jest napięta. Konflikt między Polakami a Niemcami zaostrza się. Odczuwa to rodzina Pasterników.
Koniec I wojny światowej. Wybucha pierwsze powstanie śląskie, którego celem jest przyłączenie Górnego Śląska do Polski. Rodzina Stanika Pasternika bierze udział w walkach.
Wybucha I wojna światowa. W rodzinie Stanika narasta konflikt. Jego syn Jerzy wstydzi się polskiego pochodzenia. Zafascynowany Niemcami, nie chce kultywować polskiej tradycji.
Nadchodzi rok 1905. W Rosji wybuchają zamieszki. Rewolucyjne klimaty docierają na Śląsk i do Sosnowca, gdzie mieszkają Anna i Antoni z bliskimi - część rodziny Pasterników.
Trwa walka rządu pruskiego z polską tradycją i kulturą na Śląsku. Starzejący się Franciszek pragnie przed śmiercią pogodzić się z synem Antonim. Kowal wyrusza do Sosnowca.
Bismarckowska polityka kulturkampfu coraz bardziej daje się we znaki Polakom. Do domu Franciszka Pasternika niespodziewanie powraca syn Jan, który zaginął przed laty.
Rok 1879. Wojna prusko-francuska. Trzej synowie Pasternika zostają zmobilizowani do niemieckiej armii. Wkrótce do domu docierają złe wiadomości - Paweł nie żyje, a Antoni zaginął.
1863 r. Wioska pod zaborem pruskim. Jeden z synów Pasternika chce wziąć udział w powstaniu, które wybuchło w zaborze rosyjskim. Ojciec sprzeciwia się temu i wysyła go do seminarium.