Blisko, coraz bliżej | odc. 9: Stąd mój ród. Rok 1920

serial obyczajowy Polska 1982  od 12 lat
zdjęcie

W skrócie

Po upadku drugiego powstania śląskiego zaostrzają się represje ze strony zaborcy. W 1921 r. odbywa się plebiscyt, który rozstrzyga o przynależności Śląska na niekorzyść Polaków.

Oglądaj w telewizji

Program archiwalny.

Opis

Śląsk, lata 1863-1945. Serial opowiada o losach rodziny Pasterników mieszkających we wsi Wielowice pod Pszczyną. Niedaleko od osady przebiega granica trzech zaborów. Głową rodziny jest Franciszek (Franciszek Pieczka). Mężczyzna jest prawdziwym patriarchą rodu - decyduje o przyszłości dzieci i podejmuje najważniejsze decyzje dotyczące rodziny.

W tym odcinku

Niepodległościowe tradycje rodziny Pasterników dzielnie podtrzymują synowie Stanika i porucznik Tadeusz - syn Kazimierza i Anny Boruckiej. Ich losy ściśle łączą się z historią Śląska. Po upadku drugiego powstania śląskiego zaostrzają się represje ze strony zaborcy. W marcu 1921 roku odbywa się plebiscyt, który rozstrzyga o przynależności narodowej Śląska na niekorzyść Polaków. Niemcy sprowadzają na te tereny wszystkich rodaków, którzy się tam urodzili i dzięki temu wygrywają konkurs. Ślązacy nie zamierzają się jednak podporządkować. Wybucha trzecie powstanie...

Występują

Twórcy

Ładuję...