Blisko, coraz bliżej | odc. 3: Trwanie i przemoc. Rok 1884

serial obyczajowy Polska 1982  od 12 lat
zdjęcie

W skrócie

Bismarckowska polityka kulturkampfu coraz bardziej daje się we znaki Polakom. Do domu Franciszka Pasternika niespodziewanie powraca syn Jan, który zaginął przed laty.

Oglądaj w telewizji

Program archiwalny.

Opis

Śląsk, lata 1863-1945. Serial opowiada o losach rodziny Pasterników mieszkających we wsi Wielowice pod Pszczyną. Niedaleko od osady przebiega granica trzech zaborów. Głową rodziny jest Franciszek (Franciszek Pieczka). Mężczyzna jest prawdziwym patriarchą rodu - decyduje o przyszłości dzieci i podejmuje najważniejsze decyzje dotyczące rodziny.

W tym odcinku

Mijają lata. Bismarckowska polityka kulturkampfu coraz bardziej daje się we znaki Polakom. Do domu Franciszka Pasternika niespodziewanie powraca jego syn Jan, który zaginął przed laty podczas wojny francusko-pruskiej. Obecnie jest już obywatelem francuskim, lecz tęsknota za ojczystymi stronami sprawiła, że postanowił odwiedzić najbliższych. Radość z powodu odwiedzin nie trwa jednak długo. Przerywają ją brutalnie pruskie władze i odbierają staremu Pasternikowi kuźnię. Dla sędziwego kowala to już zbyt wiele i wstrząśnięty do głębi dostaje wylewu. Jego efektem jest całkowity paraliż.

Występują

Twórcy

Zobacz także

Ładuję...