TVP Historia 2Program TV na Piątek 2.05.2025

Piątek 2.05
Od teraz
7:15
W 1519 roku zmarł Leonardo da Vinci, w 1933 podobno po raz pierwszy zauważono potwora z Loch Ness, w 1988 roku natomiast rozpoczął się kolejny strajk w Stoczni Gdańskiej.
WIĘCEJ INFORMACJI
7:20
Witraż to ozdobne wypełnienie okna, wykonane z kawałków kolorowego szkła wprawianych w ołowiane ramki i osadzone między żelaznymi sztabami. Sztukę tę wykorzystywano w budownictwie sakralnym.
WIĘCEJ INFORMACJI
7:30
Córki polskich królów i książąt bardzo często zostawały żonami obcych władców. Ojcowie, wydając je za mąż, mieli na względzie przede wszystkim korzyści, jakie odniesie ich dynastia.
WIĘCEJ INFORMACJI
8:00
Akcja serialu rozgrywa się w latach 1308-1334 i osnuta jest wokół wydarzeń związanych z działalnością zjednoczeniową Władysława Łokietka.
WIĘCEJ INFORMACJI
8:30
8:45
Najkosztowniejsza produkcja w historii polskiego kina, sfilmowana z niezwykłym rozmachem ekranizacja powieści Henryka Sienkiewicza.
WIĘCEJ INFORMACJI
9:35
Oto obrazy zarejestrowane 1 maja 2004, czyli w dniu przystąpienia Polski do UE. Próba oceny sporu euroentuzjastów z eurosceptykami.
WIĘCEJ INFORMACJI
10:25
Krzysztof Unrug odkrywa historię polskiego hymnu narodowego, Mazurka Dąbrowskiego. Wydarzenia rozpoczynają się w Reggio Emilia we Włoszech w 1797 roku, gdzie Józef Wybicki spotyka się z Janem Henrykiem Dąbrowskim. Skutkuje to stworzeniem Pieśni Legionów, która niemal sto lat później zostanie wybrana na hymn Polski. Poznamy także inne pieśni hymniczne od czasów pierwszych Słowian i bitwy pod Grunwaldem. Odkrywamy również mniej znane fakty z młodości Józefa Wybickiego i dowiadujemy się o różnicach między mazurem a mazurkiem.
WIĘCEJ INFORMACJI
10:45
Cykl, którego autorzy przybliżają widzom historię województwa świętokrzyskiego. Zarówno samej miejscowości, jak również znajdujących się tam zabytkowych budynków oraz ich mieszkańców.
WIĘCEJ INFORMACJI
11:00
Sylwetki klasyków polskiego komiksu, m.in. Papcia Chmiela i Mieczysława Wiśniewskiego.
WIĘCEJ INFORMACJI
11:50
Twórcy programu zgłębiają kontrowersyjne tematy z historii XX wieku, poddając je dyskusji z udziałem ekspertów o odmiennych poglądach. Program cechuje dynamiczne tempo i intensywne 20-minutowe debaty.
WIĘCEJ INFORMACJI
12:30
Dzieje niespełnionej miłości kupca do arystokratki.
WIĘCEJ INFORMACJI
15:05
Widzowie dowiedzą się, jaką rolę w stłumieniu powstania w Budapeszcie w 1956 roku odegrał radziecki ambasador, późniejszy sekretarz generalny KPZR, Jurij Andropow.
WIĘCEJ INFORMACJI
15:30
Odcinek poświęcony okolicznościom śmierci premiera Szwecji Olofa Palmego. Bogusław Wołoszański udaje się do Sztokholmu, aby zgłębić kulisy zamachu. Prowadzący przedstawia domniemane motywy.
WIĘCEJ INFORMACJI
15:55
Dwudziestolecie międzywojenne to czas rozwoju talentów w różnych dziedzinach sztuki, w tym w kabarecie. Wśród gwiazd sceny byli m.in. Mira Zimińska i Adolf Dymsza.
WIĘCEJ INFORMACJI
16:50
Przyczyny i przebieg przewrotu majowego. Eksperci powiedzą, jakie konsekwencje przyniosły decyzje marszałka Józefa Piłsudskiego.
WIĘCEJ INFORMACJI
16:55
Poznamy losy Polaków, którzy choć często zapomniani w swojej ojczyźnie, pozostają bohaterami w krajach, do których wyemigrowali. Z Ignacym Domeyką poszukamy złota w Chile, Australię będziemy zwiedzać z Pawłem Strzeleckim, w Andach zbudujemy kolej z Ernestem Malinowskim, na Antarktydzie doświadczymy zimna wraz z Henrykiem Arctowskim, a w Japonii poznamy lokalną kuchnię z braćmi Piłsudskimi.
WIĘCEJ INFORMACJI
17:20
Biografia wybitnego Polaka, autora hymnu narodowego. Urodzony w 1747 roku Józef Wybicki był pisarzem, politykiem i szambelanem Poniatowskiego. Brał udział w powstaniu kościuszkowskim.
WIĘCEJ INFORMACJI
18:10
W latach 90. XIX wieku zaczęły kształtować się nowoczesne ruchy ideowe. W kierownictwie PPS na czoło wysunął się Józef Piłsudski. Przywódcą tajnej Ligi Narodowej został Roman Dmowski.
WIĘCEJ INFORMACJI
18:35
W 2. połowie XIX w., gdy wielu mężczyzn zesłano na Sybir, wzrosło znaczenie kobiet. Jedną z nich była Lucyna Ćwierczakiewiczowa, która przyczyniła się do popularyzacji kuchni oszczędnej i prostej.
WIĘCEJ INFORMACJI
19:15
Janosik dostaje się w niewolę wojsk cesarza. Wcielony do armii, służbę rozpoczyna w twierdzy w Bytczy. Pomaga uciec przywódcy zbójników...
WIĘCEJ INFORMACJI
20:00
20:50
Cykl reportaży o pamięci i przemijaniu. Mają one inspirować widzów do poznania wielokulturowej przeszłości Podlasia, w którym przez setki lat współistniały różne kultury, narody i religie.
WIĘCEJ INFORMACJI
21:10
Ceniony chirurg traci pamięć. Zyskuje sławę jako wiejski znachor.
WIĘCEJ INFORMACJI
23:20
Bośnia i Hercegowina urzeka pięknem krasowego południa i dziewiczą przyrodą zalesionej północy. Zwierzęta wędrują po dolinach i górach pierwotnego lasu Perućica. Zobaczymy m.in. dzikie mustangi.
WIĘCEJ INFORMACJI
0:15
Rosyjski gen. Andriej Własow (Mirosław Baka) w 1942 r. dostał się do niemieckiej niewoli. Podjął decyzję o współpracy z III Rzeszą i jednocześnie rozpoczął tworzenie Rosyjskiego Ruchu Wyzwoleńczego.
WIĘCEJ INFORMACJI
1:00
Historia Polaków, którzy na mocy umowy jałtańskiej i układu poczdamskiego z sierpnia 1945 roku zostali wygnani z rodzinnych stron.
WIĘCEJ INFORMACJI
1:50
W 1939 roku polskie oddziały pod dowództwem gen. Konstantego Plisowskiego stawiły czoło niemieckim wojskom, broniąc brzeskiej twierdzy. Ich wysiłki zostały zafałszowane przez sowiecką propagandę.
WIĘCEJ INFORMACJI
2:10
Program historyczny popularyzujący wiedzę o II wojnie światowej.
WIĘCEJ INFORMACJI
2:35

Lista stacji

O stacji TVP Historia 2

TVP Historia 2 – internetowy kanał tematyczny Telewizji Polskiej poświęcony historii, uruchomiony 1 marca 2021 roku.
Ładuję...