Ogniem i mieczem | odc. 2/4

serial historyczny Polska 1999  od 12 lat
zdjęcie

W skrócie

Ranny Skrzetuski rusza na poszukiwanie Jeremiego Wiśniowieckiego. Bohun przechwytuje pismo, które przewoził Rzędzian. Morduje Kurcewiczową.

Oglądaj w telewizji

Czw 23.05 17:00
TVP Kulturalogo
Pt 24.05 10:05
TVP Kulturalogo

Opis

Najkosztowniejsza produkcja w historii polskiego kina, sfilmowana z niezwykłym rozmachem. Ekranizacja powieści Henryka Sienkiewicza w reżyserii Jerzego Hoffmana. Akcja toczy się w okresie powstania Chmielnickiego na Ukrainie. Jan Skrzetuski (Michał Żebrowski), poseł księcia Wiśniowieckiego (Andrzej Seweryn), wraca z Krymu. Po drodze ratuje życie kozackiemu pułkownikowi Bohdanowi Chmielnickiemu. Podczas postoju w karczmie poznaje dwóch szlachciców: Onufrego Zagłobę (Krzysztof Kowalewski) oraz Longinusa Podbipiętę (Wiktor Zborowski). W dalszą drogę ruszają razem. Wkrótce znajdują rozbity powóz, z którego ratują młodą Helenę Kurcewiczównę (Izabela Scorupco). Podczas powstania zorganizowanego przez Chmielnickiego wojska koronne zostają pokonane przez Tatarów i Rebeliantów. Obowiązki Skrzetuskiego odrywają go od pilnowania pięknej Heleny przez zakochanym w niej Bohunem (Aleksander Domogarow). Wkrótce pospolite ruszenie ucieka do twierdzy w Zbarażu, która zostaje otoczona przez wojska Chmielnickiego i chana Islama Gireja. Gdy Longinus próbuje przedostać się do obozu wroga, ginie naszpikowany strzałami. Udaje się to Skrzetuskiemu, dzięki któremu król Jan Kazimierz wyrusza z odsieczą. Książę Wiśniowiecki, Skrzetuski i Zagłoba zostają bohaterami.

W tym odcinku

Ranny Skrzetuski rusza na poszukiwanie Jeremiego Wiśniowieckiego i wojsk polskich. W tym czasie Bohun przechwytuje pismo, które przewoził Rzędzian. Dowiedziawszy się, że kniahini złamała dane mu słowo, postanawia srogo się zemścić. Przybywa do Rozłogów i morduje Kurcewiczową oraz jej synów. Helenie udaje się uciec. Dzięki pomocy Zagłoby dziewczyna znajduje schronienie w Barze. Gdy w majątku Kurcewiczów zjawia się Skrzetuski, zastaje tam jedynie zgliszcza. Wkrótce zrozpaczony młodzieniec spotyka księcia Wiśniowieckiego oraz swoich przyjaciół.

Nagrody

Orzeł - producent, Orzeł - drugoplanowa rola kobieca

Występują

Twórcy

Zobacz także

Ładuję...