TVP Historia 2Program TV na Sobota 8.02.2025

Sobota 8.02
Od teraz
7:40
8 lutego 1865 roku Gregor Mendel wygłosił odczyt na temat swoich odkryć w kwestii dziedziczenia. W 1974 roku miała odbyła się premiera 'Balladyny' w reżyserii Adama Hanuszkiewicza.
WIĘCEJ INFORMACJI
7:45
Późne lato 1420 roku. Mijają trzy miesiące od śmierci Elżbiety. Jagiełło zaczyna snuć plany na przyszłość. Pragnie ożenić się z Sonką. Na Wawel przybywa siedmioletni narzeczony Jadwigi - Fryderyk.
WIĘCEJ INFORMACJI
8:10
Serwis informacyjny dla miłośników historii. Cotygodniowe aktualne informacje na temat imprez historycznych, seansów filmowych, wystaw itp.
WIĘCEJ INFORMACJI
8:25
Po unii lubelskiej z 1569 roku polska kuchnia jest naśladowana w wielu krajach. Do szczególnie znanych potraw należy szczupak po polsku. Maciej Nowicki i Jarosław Dumanowski analizują ten fenomen.
WIĘCEJ INFORMACJI
9:05
1945 rok. Losy mieszkańców powojennej Warszawy. Trwa wojna, lecz do Warszawy, do domu na Złotej, wracają przedwojenni mieszkańcy.
WIĘCEJ INFORMACJI
10:30
W programie dowiemy się m.in., gdzie mieścił się znany z 'Dziadów' Adama Mickiewicza 'salon warszawski' i czy naprawdę mówiono tam po francusku. Poznamy też potrawy, jakie jadał Wincenty Krasiński.
WIĘCEJ INFORMACJI
10:55
Autorzy prezentują słabo poznane miejsca na świecie. Docierając do nich różnymi środkami komunikacji, pieszo, pociągiem lub łodzią, odkrywają piękno lokalnych tradycji i obszarów dziewiczej natury.
WIĘCEJ INFORMACJI
11:50
Seria dokumentalna poświęcona odkrywaniu uroków najciekawszych miejsc na świecie: ich naturalnych cudów, zabytków, wytworów lokalnych rzemieślników i zapierających dech w piersiach krajobrazów.
WIĘCEJ INFORMACJI
12:40
W prostej i przystępnej formie prowadzący Radosław Kotarski opowie o życiu w dawnej Polsce. Widzowie dowiedzą się, jak mieszkali Słowianie, a także poznają budowę średniowiecznej latarni.
WIĘCEJ INFORMACJI
13:10
Opowieść o najsłynniejszych budynkach Francji, wyjątkowych ze względu na styl architektoniczny, znaczenie historyczne i polityczne. W dokumencie pojawią się wypowiedzi ekspertów, archiwalia i zdjęcia.
WIĘCEJ INFORMACJI
13:55
Autorzy przedstawiają losy wyjątkowych zabytków i dzieł sztuki.
WIĘCEJ INFORMACJI
14:05
Historia powstania hymnu Solidarności. Utwór "Mury" inspirowany jest piosenką "L'Estaca" katalońskiego barda Lluisa Llacha, napisaną w 1968 r. Jacek Kaczmarski stworzył własny tekst do tej melodii.
WIĘCEJ INFORMACJI
14:10
Porucznik Sławomir Borewicz i jego koledzy z wydziału kryminalnego MO rozwiązują skomplikowane zagadki kryminalne.
WIĘCEJ INFORMACJI
15:25
Porucznik Sławomir Borewicz i jego koledzy z wydziału kryminalnego MO rozwiązują skomplikowane zagadki kryminalne.
WIĘCEJ INFORMACJI
16:40
Cykl programów przedstawiających sylwetki najważniejszych postaci myśli politycznej XIX i XX wieku. Prowadzący przybliżą takie osoby jak są m.in. Stanisław Koźmian czy Maurycy Mochnacki.
WIĘCEJ INFORMACJI
16:45
Latem 1944 żołnierze Wermachtu cofali się przed Rosjanami, którzy wkroczyli na ziemie polskie. Operacja "Bagration", którą rozpoczęto w czerwcu tego roku, miała przynieść Niemcom klęskę.
WIĘCEJ INFORMACJI
17:15
Geneza, przebieg oraz następstwa zamachu na kata Warszawy, Franza Kutscherę. W filmie nakręconym z okazji 60. rocznicy akcji wykorzystane zostały wypowiedzi osób biorących w niej udział.
WIĘCEJ INFORMACJI
17:40
Seria o najmniejszych państwach Europy. Mikropaństwa Andory, Liechtensteinu, Luksemburga, Malty, Monako i San Marino są bardzo łatwe do przeoczenia. Terenom tym udało się jednak zachować własne tradycje oraz florę i faunę, które obecnie są rzadkością dla reszty świata. Niezwykłe lokalizacje tych miejsc często znajdują się w ekstremalnych regionach górskich lub przybrzeżnych, co czyni je rajem dla zagrożonych gatunków. Jednak stabilność ich środowiska naturalnego jest zagrożona przez różne problemy. Ekipa podróżuje do tych krajów i opowiada historie ich odważnych wysiłków na rzecz zachowania ich naturalnych cech i kulturowej autonomii.
WIĘCEJ INFORMACJI
18:30
Przygody załogi czołgu "Rudy" - Janka, Gustlika, Grigorija i Olgierda - na frontach drugiej wojny światowej. Żołnierzom pomaga pies Szarik.
WIĘCEJ INFORMACJI
19:30
Twórcy zgłębiają kontrowersyjne tematy z historii XX w. W dyskusji biorą udział eksperci o odmiennych poglądach. Tłem debaty są przestrzenie muzealne. Widzowie mogą głosować na wybranego historyka.
WIĘCEJ INFORMACJI
20:00
Biografie wybitnych wodzów, którzy wsławili się swoimi dokonaniami na polach bitwy.
WIĘCEJ INFORMACJI
20:25
Dokument przedstawia jedno wydarzenie z życia Ignacego Domeyki. Ten narodowy bohater Chile, inżynier i badacz Ameryki Południowej, inspirował Adama Mickiewicza przy tworzeniu postaci Żegoty.
WIĘCEJ INFORMACJI
21:05
Muzyk Miron Zacharka zostaje wcielony do wojska. Na blogu opisuje dramatyczne warunki życia w koszarach.
WIĘCEJ INFORMACJI
22:45
Rok 1937, ZSRR. Komunistka Eugenia odmawia złożenia zeznań obciążających przyjaciela. Zostaje skazana na pobyt w łagrze.
WIĘCEJ INFORMACJI
0:35
Amerykanin polskiego pochodzenia, Julian E. Kulski, był synem prezydenta okupowanej przez Niemców Warszawy. Mając 12 lat, złożył przysięgę żołnierską. Działał w ZHP i Szarych Szeregach.
WIĘCEJ INFORMACJI
1:45
Reportaż ukazuje pracę ukraińskiego milicjanta. Praca w drogówce jest uznawana za wyjątkowo podatną na korupcję, co wynika z niskich wynagrodzeń funkcjonariuszy oraz licznych wykroczeń drogowych.
WIĘCEJ INFORMACJI
2:10

Lista stacji

O stacji TVP Historia 2

TVP Historia 2 – internetowy kanał tematyczny Telewizji Polskiej poświęcony historii, uruchomiony 1 marca 2021 roku.
Ładuję...