Czas honoru | sezon 5 odc. 54: Zawisza

serial wojenny Polska 2012  od 12 lat
zdjęcie

W skrócie

Michał i Władek przeprowadzają prowokację, która pomoże ustalić, czy w ich oddziale znajduje się zdrajca. Rozpuszczają fałszywą informację o ataku na posterunek milicji w Żarnowcu.

Oglądaj w telewizji

Program archiwalny.

Opis

Początek maja 1945 roku. Dowództwo niemieckich sił zbrojnych podejmuje decyzję o kapitulacji. Janek (Antoni Pawlicki), który po klęsce powstania warszawskiego, trafił do obozu jenieckiego w Niemczech, wychodzi na wolność i wraz z przyjacielem wraca do Polski. Bronek (Maciej Zakościelny), który ukrywa się od rozwiązania Armii Krajowej, nadal działa w podziemiu. Władek (Jan Wieczorkowski), Michał (Jakub Wesołowski) i Ruda (Karolina Gorczyca) walczą przeciwko Sowietom w leśnym oddziale partyzanckim. W tym samym czasie radziecki pułkownik i funkcjonariusz UB, Wasilewski (Adam Woronowicz), otrzymuje rozkaz schwytania wszystkich angielskich spadochroniarzy zrzuconych w czasie wojny do Polski. Sprawę nadzoruje dyrektor Departamentu V Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, "Ada" Lewińska (Magdalena Cielecka).

W tym odcinku

Michał i Władek przeprowadzają prowokację, która pomoże ustalić, czy w ich oddziale jest zdrajca. Rozpuszczają fałszywą informację o planowanym ataku na posterunek milicji w Żarnowcu. Okazuje się, że szpieg powiadomił funkcjonariuszy o zamiarach partyzantów i do placówki wysłano dodatkowy oddział Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Wysłannik Delegatury Sił Zbrojnych na Kraj przekazuje Bronkowi rozkaz złożenia broni. W tym momencie do budynku wkraczają funkcjonariusze UB. Przed lokalem na więźniów czeka kapitan Ryszkowski. Jest zaskoczony widokiem Bronka. Wie, że zeznania Woyciechowskiego mogą się okazać dla niego niebezpieczne. Pomaga więźniowi w ucieczce. Janek i Bolek próbują przedostać się do Polski. Po drodze zostają napadnięci przez czerwonoarmistów. Rewanżują się, kradnąc buty i rowery innej grupie Rosjan. Wanda dowiaduje się od Adama, że na Pradze otwierają powojenną scenę teatralną. Zgłasza się do teatru i spotyka dawnych znajomych.

Występują

Twórcy

Zobacz także

Ładuję...