Czas honoru | sezon 5 odc. 56: Szczęśliwe miejsce

serial wojenny Polska 2012  od 12 lat
zdjęcie

W skrócie

Wasilewski dostaje reprymendę za brak postępu w sprawie polskich skoczków. Każe Karolowi sporządzić listę. Ryszkowski rozkazuje Woźniakowi wyszukać nazwiska i zdjęcia podejrzanych w gestapo.

Oglądaj w telewizji

Program archiwalny.

Opis

Początek maja 1945 roku. Dowództwo niemieckich sił zbrojnych podejmuje decyzję o kapitulacji. Janek (Antoni Pawlicki), który po klęsce powstania warszawskiego, trafił do obozu jenieckiego w Niemczech, wychodzi na wolność i wraz z przyjacielem wraca do Polski. Bronek (Maciej Zakościelny), który ukrywa się od rozwiązania Armii Krajowej, nadal działa w podziemiu. Władek (Jan Wieczorkowski), Michał (Jakub Wesołowski) i Ruda (Karolina Gorczyca) walczą przeciwko Sowietom w leśnym oddziale partyzanckim. W tym samym czasie radziecki pułkownik i funkcjonariusz UB, Wasilewski (Adam Woronowicz), otrzymuje rozkaz schwytania wszystkich angielskich spadochroniarzy zrzuconych w czasie wojny do Polski. Sprawę nadzoruje dyrektor Departamentu V Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, "Ada" Lewińska (Magdalena Cielecka).

W tym odcinku

Wasilewski dostaje reprymendę od Ady za brak postępów w sprawie polskich skoczków. Sfrustrowany wyżywa się na Karolu i daje mu tydzień na sporządzenie pełnej listy wraz z adresami. Ryszkowski rozkazuje Woźniakowi wyszukać nazwiska i zdjęcia podejrzanych w dokumentach gestapo. Mężczyzna odnajduje dane Władka, Michała i Janka. Maria i Otto próbują dotrzeć do Polski. Przyłączają się do grupy uchodźców. W nocy podczas postoju, zostają napadnięci przez uzbrojonych esesmanów. Bronek prosi Brodowicza o przeniesienie do oddziału partyzantów w Kampinosie. Rozmawia z dowódcą o zaginięciu Krawca. Helena zauważa na ulicy afisz z nazwiskiem córki. Od razu idzie do teatru i zauważa Wandę wychodzącą z próby. Kazimierz spotyka się z Adą. Wspólnie wspominają komunistyczną przeszłość. Ada przypomina Kazimierzowi, że ma wobec niego dług wdzięczności. Janek urządza Romkowi pogrzeb na cmentarzu żydowskim. Władek i Michał udają się na spotkanie z Jezierskim. W chacie znajdują się zwłoki komendanta, jego współpracownika Stanisława i ciężko rannego mężczyznę Bociana. Przy próbie wywiezienia nieznajomego Michał i Władek wpadają w ręce Sowietów.

Występują

Twórcy

Ładuję...