Sensacje XX wieku: Decydująca bitwa, część 2

program historyczny Polska 2003  od 12 lat
zdjęcie

W skrócie

29 maja 1944 r. Dwight Eisenhower, zachęcony optymistycznymi prognozami pogody, wyznaczył datę inwazji na Europę na 5 czerwca. W pierwszym rzucie do ataku ruszyło 5 tys. okrętów i 10 tys. samolotów.

Oglądaj w telewizji

Program archiwalny.

Opis

Twórca serii - dziennikarz i popularyzator historii Bogusław Wołoszański - odkrywa tajemnice związane z ważnymi wydarzeniami XX wieku. Dokonuje szczegółowej rekonstrukcji zdarzeń, aby krok po kroku dojść do zaskakujących wniosków. W jego opowieściach wydarzenia historyczne nie składają się z suchych faktów. Dzieje świata tworzą ludzie i okoliczności, często pomijane w oficjalnych wersjach wydarzeń. Spora część cyklu poświęcona jest II wojnie światowej. Ukazuje kulisy m.in. przechwycenia akt polskiego wywiadu przez Abwehrę, historię Mata Hari i radzieckiego agenta Nikołaja Kuzniecowa, a także okoliczności śmierci Hitlera.

29 maja 1944 roku amerykański dowódca Dwight Eisenhower, zachęcony optymistycznymi prognozami pogody, wyznaczył datę inwazji na Europę na 5 czerwca. W pierwszym rzucie do ataku ruszyło 5 tysięcy okrętów i 10 tysięcy samolotów.

Twórcy

Zobacz także

Ładuję...