Sensacje XX wieku: Operacja "Foxley"

program historyczny Polska 2005  od 12 lat
zdjęcie

W skrócie

Żołnierze podziemia jesienią 1941 zaatakowali niemiecki transport. Przypuszcza się, że celem zamachu był pociąg 'Amerika' wiozący Hitlera.

Oglądaj w telewizji

Program archiwalny.

Opis

Twórca serii - dziennikarz i popularyzator historii Bogusław Wołoszański - odkrywa tajemnice związane z ważnymi wydarzeniami XX wieku. Dokonuje szczegółowej rekonstrukcji zdarzeń, aby krok po kroku dojść do zaskakujących wniosków. W jego opowieściach wydarzenia historyczne nie składają się z suchych faktów. Dzieje świata tworzą ludzie i okoliczności, często pomijane w oficjalnych wersjach wydarzeń. Spora część cyklu poświęcona jest II wojnie światowej. Ukazuje kulisy m.in. przechwycenia akt polskiego wywiadu przez Abwehrę, historię Mata Hari i radzieckiego agenta Nikołaja Kuzniecowa, a także okoliczności śmierci Hitlera.

Żołnierze polskiego podziemia tysiące razy atakowali niemieckie transporty wojskowe. Jedna z akcji, wykonana jesienią 1941 roku między stacjami Freidorf i Schwarzwasser na Pomorzu, zasługuje na szczególną uwagę nie tylko dlatego, że była udana. Przypuszcza się bowiem, że prawdziwym celem zamachu był inny pociąg, który tamtej nocy jechał po tych samych torach - "Amerika" z Adolfem Hitlerem. Przed składem, gdzie się znajdował wódz Trzeciej Rzeszy, zawsze pędziła lokomotywa z wypełnionymi piaskiem platformami lub inny pociąg, by detonować ewentualne miny. Polski wywiad zawiadomił sojuszników, że była to zwykła operacja sabotażowa, niezwiązana z osobą Hitlera. Lecz udana akcja nasunęła brytyjskiemu SOE pomysł zaatakowania führera podczas podróży pociągiem, samolotem lub opancerzonym mercedesem. Te plany nie powiodły się. Zaczęto więc rozważać szanse zlikwidowania przywódcy w pobliżu jego rezydencji w Alpach Bawarskich. Zamachu miał dokonać snajper przebrany w mundur niemieckiego strzelca górskiego, a pociski wypełnione rtęcią wykluczyć wszelkie szanse lekarzy na ocalenie postrzelonej ofiary.

Występują

Twórcy

Zobacz także

Ładuję...