Czas honoru | sezon 5 odc. 55: Kartka na murze

serial wojenny Polska 2012  od 12 lat
zdjęcie

W skrócie

Ruda i Ernest zamierzają wyjechać z kraju. Karol zauważa na mieście afisz z nazwiskiem Wandy. Postanawia ją odnaleźć. Reiner zdradza Rosjanom, gdzie ukryto archiwum AK.

Oglądaj w telewizji

Program archiwalny.

Opis

Początek maja 1945 roku. Dowództwo niemieckich sił zbrojnych podejmuje decyzję o kapitulacji. Janek (Antoni Pawlicki), który po klęsce powstania warszawskiego, trafił do obozu jenieckiego w Niemczech, wychodzi na wolność i wraz z przyjacielem wraca do Polski. Bronek (Maciej Zakościelny), który ukrywa się od rozwiązania Armii Krajowej, nadal działa w podziemiu. Władek (Jan Wieczorkowski), Michał (Jakub Wesołowski) i Ruda (Karolina Gorczyca) walczą przeciwko Sowietom w leśnym oddziale partyzanckim. W tym samym czasie radziecki pułkownik i funkcjonariusz UB, Wasilewski (Adam Woronowicz), otrzymuje rozkaz schwytania wszystkich angielskich spadochroniarzy zrzuconych w czasie wojny do Polski. Sprawę nadzoruje dyrektor Departamentu V Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, "Ada" Lewińska (Magdalena Cielecka).

W tym odcinku

Janek i Bolek przekraczają polski punkt graniczny i niebawem docierają do Radzymina - rodzinnego miasta Bolka, gdzie na mężczyznę czeka żona Jadzia i dwuletni synek. Władek napada z oddziałem na posterunek w Żarnowcu. Okazuje się, że jednym z wartowników jest Woźniak. By odsunąć od niego podejrzenia, partyzanci celowo go ranią. Helena zgłasza się do Urzędu Miejskiego. Kazimierz, który pełni tam wysoką funkcję, wręcza jej nominację na urzędnika państwowego. Ponawia też prośbę o kontakt z Wandą. Michał odwiedza Celinę i wypomina jej pracę w czerwonym wydawnictwie. Ruda i jej współpracownik Ernest zamierzają wyjechać z kraju. Dziewczyna straciła wiarę w sens dalszej walki. Karol zauważa na mieście afisz teatralny z nazwiskiem Wandy. Postanawia odnaleźć byłą żonę. W tym samym czasie Wasilewski nakazuje mu stawienie się w Żarnowcu. Na miejscu kapitan spotyka Woźniaka, którego poznał w czasie wojny. Reiner zdradza Rosjanom, gdzie zostało ukryte archiwum AK. Janek dociera do Warszawy. Na Pradze szuka informacji o Lenie, lecz znajduje jedynie kartkę od Romka. Sajkowski przekazuje Jankowi, że Lena i jego syn Jaś nie żyją.

Występują

Twórcy

Zobacz także

Ładuję...