TVP Kultura 2Program TV na Środa 14.05.2025

Środa 14.05
Od teraz
6:00
6:45
W wigilijnym odcinku odwiedzimy Beskid Śląski. Kolędy wykonają mieszkańcy beskidzkiej trójwsi, którą tworzą Koniaków, Istebna i Jaworzynka. Posłuchamy opowieści o tym regionie i jego tradycjach.
WIĘCEJ INFORMACJI
7:15
Aktorka filmowa i teatralna Marta Lipińska opowiada o doświadczeniach, które w istotny sposób wpłynęły na jej życie i drogę twórczą. Wspomina swoje dzieciństwo.
WIĘCEJ INFORMACJI
7:40
W prostej i przystępnej formie prowadzący Radosław Kotarski opowie o życiu w dawnej Polsce. Widzowie dowiedzą się, jak mieszkali Słowianie, a także poznają budowę średniowiecznej latarni.
WIĘCEJ INFORMACJI
8:05
W 2021 roku przypadają trzy ważne rocznice związane z burzliwą historią wawelskiej kolekcji arrasów. W 1571 roku na mocy testamentu Zygmunta Augusta unikalny zbiór został przekazany narodowi.
WIĘCEJ INFORMACJI
8:30
Prowadzący rozmawiają z twórcami o filmie, który w danym tygodniu wchodzi do kin. W każdym odcinku prezentują także wywiad z obiecującym debiutantem sztuki aktorskiej bądź reżyserskiej.
WIĘCEJ INFORMACJI
9:00
Krasnal Olo walczy z dyktaturą, czyli kingsajz dla wszystkich.
WIĘCEJ INFORMACJI
10:45
Krakowskie widowisko po raz pierwszy odbędzie się w Brukseli. Unsound prezentuje muzykę alternatywną, w tym techno, obok klasycznej. Udowadnia, że te różnorodne nurty harmonijnie współistnieją.
WIĘCEJ INFORMACJI
11:00
Bohaterami serialu są reemigranci z Francji, którzy wspólnie z przybyszami z Polski centralnej podjęli się zagospodarowywania Żuław.
WIĘCEJ INFORMACJI
12:15
18-letni Tomek nie ma dobrych kontaktów z rodzicami. Wkrótce jego dziewczyna zachodzi w ciążę.
WIĘCEJ INFORMACJI
13:35
Impresja filmowa o Gustawie Holoubku i jego przyjacielu Tadeuszu Konwickim, zrealizowana przez syna aktora. Zawiera m.in. zapis rozmów.
WIĘCEJ INFORMACJI
14:15
Nowa odsłona programu Katarzyny Janowskiej, poświęconego tematyce społeczno-kulturalnej i psychologicznej. Prowadząca rozmawia z gośćmi o nowych obyczajach i zachowaniach w przestrzeni publicznej.
WIĘCEJ INFORMACJI
15:00
Inżynier szuka kobiety z ogłoszenia matrymonialnego. Nie dostrzega zakochanej w nim listonoszki.
WIĘCEJ INFORMACJI
15:55
Po kradzieży i morderstwie milicja korzysta z pomocy naocznego świadka. Pani kapitan Orlik doprowadza do zlikwidowania przestępczej bandy.
WIĘCEJ INFORMACJI
16:50
Ekranizacja powieści Marii Dąbrowskiej o losach ziemiaństwa przełomu XIX i XX wieku z kreacjami Jadwigi Barańskiej i Jerzego Bińczyckiego.
WIĘCEJ INFORMACJI
17:45
Bracia Ubi i Obi mieszkają w Lailonii, w mieście Ruru, które jest rządzone przez boga Maiora. W myśl podstawowego prawa ustanowionego przez władcę to, co należy do ludzi, znajduje się na dole, a to, co należy do boga, znajduje się na górze. Krewni początkowo przestrzegają zasad, ale w pewnym momencie drugi z nich postanawia się im przeciwstawić. Po pewnym czasie drogi bliskich rozchodzą się i Obi traci życie. Bóg Maior zsyła go do piekła w ramach kary za nieposłuszeństwo. Gdy umiera Ubi, który zawsze przestrzegał zasad, trafia do nieba. Choć bracia są rozdzieleni nawet po śmierci, pierwszy z mężczyzn nie czuje się szczęśliwy i pragnie dołączyć do krewnego w piekle. Władca jednak odmawia. W wyniku niezadowolenia w niebie wybucha bunt. W efekcie że bóg Maior ustępuje z tronu. Od tego momentu mieszkańcy miasta Ruru, zarówno żywi, jak i zmarli, muszą radzić sobie sami.
WIĘCEJ INFORMACJI
18:00
Gyom jest młodym sprzedawcą lodów malinowych. Wraz z żoną Mek-Mek mieszka w Lailonii, w mieście Batum. Przekonany, że w kraju dobre posady dostępne są tylko dla starszych panów, decyduje się zmienić swój wygląd. Zapuszcza brodę i wąsy, lecz to nie wystarcza, by odpowiednio się prezentował. W związku z tym kupuje melonik, okulary, parasol i kalosze, co pozwala mu upodobnić się do seniora i zdobyć pracę w hotelu jako wyjmowacz kwiatów z wazonów. Dzięki temu zarabia dużo pieniędzy. Początkowo Mek-Mek jest przeciwna pomysłowi męża. Kiedy jednak Gyom zaczyna kupować jej różne prezenty, przyznaje mu rację. Pewnego dnia złodziej kradnie wszystkie atrybuty starszego pana należące do bohatera, przez co ten traci zatrudnienie. Jego ukochana nie chce być już żoną młodego człowieka, więc opuszcza partnera i wychodzi za prawdziwego seniora, który może obdarowywać ją prezentami. Gyom próbuje wrócić do sprzedaży lodów, ale broda i wąsy uniemożliwiają mu odzyskanie dawnej posady. Wkrótce zyskuje opinię oszusta i nikt nie chce go zatrudnić. Zdesperowany, postanawia udawać niemowlę, mając nadzieję, że ktoś się nad nim ulituje. Zapomina jednak zdjąć melonik, przez co policjant odkrywa jego podstęp w parku. Życie mężczyzny zamienia się w koszmar. Ciągle zmieniając przebranie, traci poczucie własnej tożsamości.
WIĘCEJ INFORMACJI
18:20
Pasmo prezentujące materiały z telewizyjnych archiwów, m.in. programy rozrywkowe i publicystyczne.
WIĘCEJ INFORMACJI
18:30
Przegląd najważniejszych bieżących wydarzeń kulturalnych w regionie warmińsko-mazurskim. Wydarzenia, wystawy, filmy i książki.
WIĘCEJ INFORMACJI
18:50
19:00
Opowieść o legendarnych twórcach, którzy zmienili oblicze kinematografii. Widzowie poznają fakty z życia takich ikon jak Billy Wilder czy Sam Peckinpah.
WIĘCEJ INFORMACJI
19:45
Twórcy cyklu prezentują osiągnięcia sztuki projektowania. Pokazują modę na przedmioty vintage. Choć polski design w ostatnich latach stał się jednym z eksportowych hitów, wciąż mało się o nim mówi.
WIĘCEJ INFORMACJI
20:00
Dojrzały mężczyzna na życiowym zakręcie.
WIĘCEJ INFORMACJI
21:25
Impresja filmowa o Gustawie Holoubku i jego przyjacielu Tadeuszu Konwickim, zrealizowana przez syna aktora. Zawiera m.in. zapis rozmów.
WIĘCEJ INFORMACJI
22:00
Ekranizacja powieści Jarosława Iwaszkiewicza. Dzieje rodów Myszyńskich, Royskich i Gołąbków na tle przemian historycznych do końca II wojny.
WIĘCEJ INFORMACJI
23:00
W studiu goszczą twórcy polskiej kultury oraz zaproszeni przez nich goście. Opowiadają o swojej twórczości i życiu prywatnym. Dzielą się anegdotami i mówią o planach na przyszłość.
WIĘCEJ INFORMACJI
23:40
Magazyn poświęcony książkom. Znajdą się w nim segmenty: "Poczytaj mi tato", "Co tydzień jeden wiersz", recenzencki i Bookstagram/BookTok, w którym młodzi czytelnicy opowiedzą o tym, co ich interesuje.
WIĘCEJ INFORMACJI
0:05
Na jubileuszowej 35. edycji festiwalu grupa Dudek Blues Band wystąpiła z czterema saksofonistami z orkiestry Jerzego Miliana. W repertuarze znalazł się materiał z płyty 'Dudek Bluesy'.
WIĘCEJ INFORMACJI
0:50
François (Denis Podalydes) pracuje w jednej z najlepszych szkół w całej Francji. Za sprawą wpadki towarzyskiej zmuszony jest jednak przyjąć posadę w placówce na przedmieściach.
WIĘCEJ INFORMACJI
2:35
Program poświęcony laureatom Nagrody Gwarancje Kultury stworzony, by celebrować dwudziestolecie stacji. Twórcy przypominają znaczące postaci polskiej kultury nagrodzone w różnych dziedzinach.
WIĘCEJ INFORMACJI
3:00
Przegląd najważniejszych, aktualnych wydarzeń ze świata kultury i sztuki.
WIĘCEJ INFORMACJI
3:20
Opowieść o sztuce Jerzego Nowosielskiego. Omówione zostaną zarówno obrazy o tematyce religijnej, jak i malarskie dekoracje wnętrz świątyń. Twórcy filmu pokażą drogę artystyczną twórcy.
WIĘCEJ INFORMACJI
4:10
Opowieść o pisarce oparta na jej niepublikowanych pamiętnikach, których tematem są poszukiwania tożsamości i życie miłosne. Bliscy, jej własne wypowiedzi i materiały archiwalne rysują portret autorki.
WIĘCEJ INFORMACJI
5:05

Lista stacji

O stacji TVP Kultura 2

TVP Kultura 2 – kanał tematyczny Telewizji Polskiej, poświęcony w całości tematyce kulturalnej, który został uruchomiony 26 czerwca 2020 roku w telewizji hybrydowej 8 multipleksie naziemnej telewizji cyfrowej i na stronach internetowych Telewizji Polskiej.
Ładuję...